Mısır Donanması çeşitli ülkelerden tedarik ettiği ürünlerle envanterini güçlendirmeye devam ediyor.

Mena Defense'in haberine göre Almanya merkezli gemi üreticisi ThyssenKrupp Marine Systems'in (TKMS) Bremerhaven kentindeki tersanesinde Mısır Donanması için inşa ettiği dört Meko A200EN fırkateyninden ilki önümüzdeki günlerde suya indirilmesi bekleniyor. İnşa faaliyetleri büyük ölçüde tamamlanan geminin deniz testleri ve mürettebat eğitimlerinin ardından Ağustos 2021'de Mısır Donanması'na teslim edileceği belirtildi.

Ocak 2019'da Mısır ve Almanya arasındaki anlaşma gereğince her biri 1,5 milyar avro olan Meko A200EN fırkateynlerinden üçü Almanya'daki TKMS'ye ait tersanelerde üretilecek. Son fırkateyn ise TKMS ve Mısır Donanması'nın ortaklığında İskenderi'ye Tersanesi'nde inşa edilecek. TKMS bu yılın sonunda ikinci ve üçüncü fırkateyleri Mısır Donanması'na teslim etmeyi planlıyor.

Meko A200EN Fırkateyni

120 metre uzunluğa, 3 bin 700 ton deplasmana ve 29 knot hıza sahip Meko A200EN fırkateynleri, su üstü, hava ve denizaltı savunma harbi görevlerini icra edebilmektedir. Geminin üzerinde 127/76 mm'lik iki adet baş topu, 32'li dikey atım sistemi, denizaltı savunma harbi için iki adet adet torpido tüpü ve 3 boyutlu radar bulunmaktadır.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Ayrıca gemiye Fransız Aérospatiale-Matra, İtalyan Alenia Marconi Systems ve Britanyalı Matra BAe Dynamics (MBDA) ortaklığında üretilen VL-MICA uçaksavar füzeleri entegre edilecek.