Mısır, ABD'nin yoğun baskısına ve CAATSA tehdidine rağmen Rusya ile savunma alanındaki iş birliğini derinleştiriyor.

Egypt Military tarafından paylaşılan görüntülere göre Mısır Hava Kuvvetleri'nin kullanımı için Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35SE savaş uçakları ilk kez kuyruk kısmında Mısır bayrağı ile görüntülendi.

Haziran ayında New Defense Order Strategy dergisi, Mısır'ın 2019-2020 yılları arasında Rusya'dan 5 adet Su-35SE savaş uçağı ve bir miktar R-77/R-73 tipi hava-hava füzelerinden teslim aldığını iddia etmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin 80 adet Rafale alımı sonrası elden çıkarağı Mirage 2000-9 savaş uçaklarını Fas ve Mısır'ın alacağı belirtilmişti.

Mısır'ın Rusya'dan 24 adet Su-35 savaş uçağı tedarik etmesi beklenirken, teslimatların 2022 sonunda tamamlanacağı tahmin ediliyor.

ABD’nin hedefinde ucuz dron ordusu oluşturmak var ABD’nin hedefinde ucuz dron ordusu oluşturmak var

Su-35 Avcı Uçağı 

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirdi. Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak biliniyor.

En teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapıldı. İlk uçuşundan 11 sene sonra ise ilk siparişini aldı. Ayrıca bu uçakları aktif olarak, Rusya, Mısır ve Çin kullanıyor. Endonezya'da yakın zamanda 11 adet Su-35 savaş uçağı siparişi verdi.

Su-35'in bazı teknik özellikleri ise şu şekilde;

  • 10 saate kadar havada kalabilme 
  • Kuyruk kısmında radar sistemi 
  • Çok iyi manevra 
  • Düşük radar izi 
  • Hava hedeflerin 90 kilometre mesafeden tespit edebilmesi