Japonya’nın yeni fırkateyn tasarımı Avustralya’da görücüye çıktı!

Mitsubishi Heavy Industries, Japonya Savunma Bakanlığı’nın yürüttüğü “New FFM” programı kapsamında Japon Donanması için üreteceği "FMF-AAW" hava savunma fırkateyni tasarımını 7-9 Kasım tarihleri ​​arasında Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenen Indopasific-23 fuarında sergiledi. Mitsubishi Heavy Industries geçtiğimiz Ağustos ayında “New FFM” programının ana yüklenicisi olarak seçilmişti. Mogami sınıfı fırkateynlerin üretiminin tamamlanmasının ardından 2027-2036 yılları arasında 12 adet FMF-AAW fırkateyni üretilmesi planlanıyor. Mogami sınıfı ile görsel olarak benzerlikler taşısa da FMF-AAW fırkateyni, Mogami sınıfından yaklaşık 10 metre daha uzun, 1 metre daha geniş ve yaklaşık 1000 ton daha fazla deplasmana sahip.

FMF-AAW 1

Japon Donanması için başlangıçta 22 adet Mogami sınıfı gemi üretilmesi öngörülürken yetkililer, üretilecek Mogami sınıfı gemilerin sayısını 12'ye düşürmüş ve iptal edilen gemilerin yerine yeni ve daha gelişmiş fırkateynler almaya karar vermişti. Sensör ve silah sistemi olarak Mogami sınıfı ile ortaklıklar taşıyan FMF-AAW tasarımı, Mogami sınıfında yer alacak olan 16 hücreli Mk41 dikey atış sisteminin aksine 32 hücreli Mk41 dikey atış sistemi taşıyacak. Bu sayede öz savunma amaçlı 16 dikey atış sistemi bulunan Mogami sınıfının aksine bölgesel hava savunması yapabilecek. Gemi dikey atış sistemine ek olarak 127 mm baş topu, 8 adet Type 17 gemisavar füzesi, Type 12 hafif torpido atıcısı, 2 adet otomatik stabilize silah platformu ve bir adet SeaRAM CIWS taşıyacak. Gemide bulunan helikopter platformu ve hangarı ile de 10 ton ağırlık sınıfında helikopter konuşlandırılabilecek.

GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

FMF-AAW 3

Geminin Mogami sınıfıyla bir diğer ortak noktası da “Unicorn” NORA-50 entegre direği gözükse de Japon Donanması’nın yaptığı geri bildirimlere göre gemi direği pruvaya 45 derece açılı olacak gözüküyor. OPY-2 X band çok amaçlı AESA radar ile donatılacak geminin tahrik sisteminin de Mogami sınıfında olduğu gibi CODAG konfigürasyonunda olması planlanıyor. Mitsubishi Heavy Industries Mogami sınıfıyla mümkün olduğunca aynı alt sistemleri kullanarak hem maliyetleri düşük tutmayı hem de inşa süresini kısaltmayı amaçlıyor.