Milli İstihbarat Teşkilatı, yıllardır İsveç’te sürgün hayatı yaşayan İranlı muhalif Habib Chaab’ın İstanbul’da ortadan kaybolmasının ardından bir operasyon başlattı. Başlatılan operasyon neticesinde, Türkiye’de adam kaçırma, uyuşturucu kaçakçılığı ve bir takım gayrı meşru faaliyetlerde bulunan Naci Şerifi Zindaşti ve İran istihbaratına çalışan 11 adamı yakaladı.

TRT Haber’in paylaştığı bilgilere göre, İsveç’te 14 senedir sürgün hayatı yaşayan Habib’in Türkiye’de ortadan kaybolmasıyla soruşturma başlatıldı. Hızlı ilerleyen soruşturma sürecinin ardından MİT, olayın arkasındaki sır perdesini araladı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ulaştığı bilgilere göre, Habib Chaab İranlı uyuşturucu ve insan kaçakçısı Zindaşti’nin girişimleriyle, eski eşi kullanılarak tuzağa düşürülüp İran’a kaçırıldı.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Türkiye’de casusluk faaliyetleri yürüten Turgay D. ve Zindaşti’nin kayınbiraderi B.F.’nin Chaab’ın kaçırılmasında aktif rol aldıkları da öğrenilen bilgiler arasında bulunuyor.

Zindaşti kimdir?

Naci Şerif Zindaşti, İran istihbaratıyla iltisaklı olarak çalışan, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi muhtelif karanlık işlerle iştigal eden karanlık bir isim. İran’da hakkında idam kararı çıkarılınca Türkiye’ye kaçtığı bilinen Zindaşti, 2007 yılında Türkiye’de de cinayet suçlamasıyla yargılandı. Hatta FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz tarafından da gizli tanık olarak kullanılan Zindaşti, daha sonraki yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı, silahlı suç örtgütü kurma ve yönetme gibi birçok suçla alakalı yargılandı.