Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından bir yıldır ortak olarak yürütülen çalışmalar neticesinde, eski bir SSB çalışanı ile menfaat ilişkisinde bulunan şirket temsilcileri tespit edildi. 

TRT Haber'in aktardığına göre eski SSB çalışanı yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyetlerle ilgili malumatları; savunma sektöründe faaliyet gösteren ve yabancı firma temsilciliği yapan şirket yetkililerine aktarıyordu. Eski çalışanın bunun karşılığında rüşvet aldığı da öğrenildi.

ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek

Eski çalışandan bilgileri edinen şirket çalışanlarının, bu bilgileri temsilciliğini yaptıkları yabancı firmalarla paylaştıkları, bunun yanı sıra ihale ve projelerde avantaj sağladıkları belirlendi. Operasyon, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün de desteğiyle düzenlendi. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. 

Yakalanan eski müdürün evinde 5 milyon avronun bulunduğu bildirildi. Diğer şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalar sonucunda da yüklü miktarda döviz bulunduğu aktarıldı. Aranan yerlerdeki dijital eşyalara el konuldu.