Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

SAHA İstanbul bünyesinde organize edilen ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen “Çorum Savunma Sanayi Buluşması” başladı.

Programda; Çorum sanayisinde savunma sanayiine ilişkin farkındalığı geliştirmek, savunma sanayiine çalışma potansiyeli olan firmalara yön göstermek ve hedef vermek, Çorum sanayicilerini daha yüksek katma değerli ürünler üretmeye teşvik etmek amaçlanıyor.

Savunma sanayii sektörünün çok sayıda önemli isminin katıldığı “Çorum Savunma Sanayi Buluşması”nda MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere de konuşmacılar arasında yerini aldı.

Türk savunma sanayiinin en kritik firmalarından olan ve birçok ürünün millileştirilmesini sağlayan MKEK, ihracatta da atılım sağlamış durumda.

"76 mm deniz topunun Ar-Ge'sini 12 ayda bitirdik"

Panelde konuşan MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere de MKEK’in başarılarını savunma sanayii takipçileriyle paylaştı.

MKEK’in cirosunun her geçen gün artığının altını çizen Akdere, “2020'de 2,8 milyar TL olan ciromuzu 2021 itibariyle 4,8 milyar TL'ye, 2022'de de 8,6 milyar TL'ye çıkartıyoruz. Burada ihracatımızın payı çok büyük.” dedi.

İtalyan Leonardo şirketinden bahseden Yasin Akdere, “76mm gemi topunu yapıyoruz. Bir müttefik ülke 8,2 milyon Avro'ya satıyor. Parayı peşin veriyorsunuz. 24 ay sonra alırsınız diyor ama günü gelince, AB ambargo koyduğundan dolayı, sana teslim edemiyoruz diyor.” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayiinde yerlileşmenin önemini bu şekilde dile getiren Akdere, 76mm deniz topu ile ilgili detaylı bir açıklamada daha bulundu.

Tersine mühendislik ve Ar-Ge’nin önemini vurgulayan MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere, “76mm deniz topumuzun Ar-Ge'sini 12 ay gibi kısa bir sürede bitirdik. Şu anda montaj aşamasındayız. Önümüzdeki ay atışlarımızı yapacağız.” dedi.

Birçok konuya değinen ve Türk savunma sanayii hakkında önemli bilgiler veren Akdere, makine üretiminin de önemini anlattı.

Makine üretiminin altını çizen ve önemini vurgulayan MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere son olarak, “Makinacı olmak istiyoruz. Makinaları üreten makinaları yapmak istiyoruz. Üreticilerin önünü açmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.