Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) dünyanın en büyük Metal Elektron Işınlı 3 Boyutlu (3D) Yazıcısı’nın tedariki için ABD merkezli Sciaky şirketi ile anlaştı.

Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı

Anlaşma kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) 6 metre uzunluğundaki titanyum hava aracı parçalarını 3D olarak basabilecek.

Milli Muharip Uçak Projesi’nde kullanılmak üzere tedarik edilen 3D yazıcı, TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki ana yerleşkesine kurulacak.

3D yazıcı; 6 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe ve 1.8 metre yüksekliğe kadar parça basabilecek.

3D yazıcı, büyük ölçekli kaynak işlemleri için hızla bir Elektron Işını Kaynakçısına (EBW) geçebilme özelliğine sahip.

TUSAŞ’ın son dönemde Milli Muharip Uçak Projesi’nde alt sistemlerin tedariki ve projelendirilmesi konusunda önemli adımları sadece 3D azıcı projesi ile de sınırlı değil.

Son olarak TUSAŞ, Avrupa'nın 2'nci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisinin inşaat çalışmalarına devam ediyor.

Ses altı rüzgar tüneli MMU’yu şekillendiriyor

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, “"Avrupa'nın 2'nci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisinin inşaatına devam ediyoruz. Gurur ve mutlulukla" ifadelerine yer verildi.

Başta Milli Muharip Uçak (MMU) olmak üzere özgün, sabit kanat ve döner kanat hava araçlarının geliştirilmesi ve kritik sektörlerde kullanılması amaçlanan tünel TUSAŞ tarafından işletilecek.

Tesiste; TUSAŞ’ın geliştirdiği özgün hava araçları dışında savunma sanayii ve diğer sektörlerde geliştirilen ürünlerin testleri gerçekleştirilecek, tasarım ve test verilerinin ülkede kalması sağlanacak.