Cumhuriyetin yüzüncü yılı kapsamında belirlenen hedeflere tek tek ulaşılıyor.

Yeni nesil savaş uçağı geliştirme projesi kapsamında ortaya çıkan ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak, program takvimine uygun olarak 18 Mart tarihinden önce hangardan çıktı.

Gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı Porf. Dr. İsmail Demir resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Savunma Sanayii Başkanı Porf. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada;

Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor

"Şehitlerimizin aziz hatırasına!  Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de şahit olacağız.” ifadelerine yer verildi.

Milli Muharip Uçak, 16 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen test esnasında kendi motorlarını çalıştırarak piste çıktı. 

Piste çıktıktan sonra kendi motorlarıyla hareket eden Milli Muharip Uçak ilk taksi testini de başarıyla gerçekleştirmiş oldu.

Program takvimine göre 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkması planlanan MMU'nun roll-out’a hazır olduğunu kanıtlamış oldu.

Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak olan yakıt sistemlerinin testleri de başarıyla tamamlanmıştı. 

Uçakta kullanılacak hidrolik yakıtın testleri de başlamıştı. MMU’nun iç sistemlerinden yakıt ve hidrolik hattı uçağın içine entegre edilmişti. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmaya göre 2029’da TUSAŞ’ın MMU teslimatlarına başlaması hedefleniyor.