TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TEKNOFEST İzmir'de Milli Muharip Uçak KAAN, HÜRJET ile ilgili son gelişmeler ve şirketin ihracat süreçlerine dair açıklamalarda bulundu.

Türk savunma ve havacılık sanayiinin en önemli çalışmalarının başında gelen Milli Muharip Uçak KAAN projesindeki son durum hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, şu anda KAAN savaş uçağının fırlatma koltuğunun testlerinin yapıldığını açıkladı.

Projenin sorunsuz ve hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Temel Kotil, uçağın yerlilik oranına dikkat çekerek KAAN’ın motoru ve fırlatma koltuğunun yurt dışından geldiğini, onun dışındaki parçaların, özellikle üretilmesi çok zor olan iniş takımlarının dahil yerli olduğunu vurguladı.

F4xcY-0XoAA0YgM

HÜRJET'ten 23'üncü uçuş

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türk havacılık tarihinin en önemli projelerinden biri olan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile ilgili de yeni bilgiler verdi.

Nisan 2023'te ilk uçuşunu yaptığını söyleyen Kotil, HÜRJET'in halihazırda 23'üncü uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

HÜRJET'in teslimatına dair de konuşan Temel Kotil, ilk teslimatın 2025 yılında eğitim uçağı olarak Türk Hava Kuvvetlerine olacağını ifade etti.

HURJET_TURKYILDIZLARI_FOTO2 (1)

ANKA ve AKSUNGUR SİHA'nın ihracat geliri çok yüksek

TEKNOFEST İzmir kapsamında konuşan Prof. Dr. Temel Kotil, ANKA ve AKSUNGUR SİHA'nın ihracat çalışmalarına dair görüşlerini paylaştı.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen ANKA ve AKSUNGUR SİHA'dan çok iyi para kazandıklarını söyleyen TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, özellikle AKSUNGUR'un Asya, Afrika ve Latin Amerika’da çok iyi gittiğini dile getirdi.

TUSAŞ üretimi AKSUNGUR'un şu ana kadar Kırgızistan, Angola ve Cezayir'e ihracatının gerçekleştirildiği resmi olarak açıklanmıştı.

GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

AKSUNGUR SİHA