Türkiye’nin yeni nesil milli savaş uçağı Milli Muharip Uçak (MMU) süpersonik hızlarda seyir yapacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, MMU’nun süpersonik hızlarda seyir yapacağını söyledi.

HABERTÜRK canlı yayınına konuk olan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil;

“Beşinci nesil savaş uçaklarında Supercruise diyoruz ona. Süpersonik hızda savaşabilmesi gerekiyor. F-16’lar ve 4.nesil Eurofighter veya Rafele Fransız uçakları Supercruise yapamıyorlar. Savaşacakları zaman subsonic ses altına iniyorlar yani saatte 8-9 kilometreye iniyorlar, savaşıyorlar kaçmak istedikleri zaman süpersonike çıkıyorlar. Motorlar iki kademe oluyor birinci ve ikinci. İkinci çalışıyorlar, ikinciyi çalıştırdığın zaman bu sefer süpersonik oluyor ama yakıtı yutuyor çünkü verimli değil güzel yapılmamış. O da 7-8 dakika uçabiliyor. Bizimki saatlerce uçuyor, süpersonik uçuyor.” dedi.

mmu ara

Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Milli Muharip Uçak geçtiğimiz günlerde hangardan çıkmıştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak, program takvimine uygun olarak 18 Mart tarihinden önce hangardan çıktı.

Gelişmeyi resmi Twitter hesabından duyuran Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şehitlerimizin aziz hatırasına!  Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de şahit olacağız.”

Milli Muharip Uçak sona yaklaşıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, A Haber’e açıklamalarda bulunmuştu. Bu kapsamda Milli Muharip Uçak’ın hangardan çıkışı için 18 Mart 2023 tarihine hazır olunduğunu belirten Kotil şu ifadeleri kullanmıştı:

“18 Mart tarihinde hangardan çıkarma sözümüz var. Tabi 18 Mart tarihini beklememize gerek yok. Bir çok şey öğrendik. Baya toparladık. Büyüklerimiz ne zaman tören yapmak isterse biz hazırlığımızı bitirmek üzereyiz. Başında çok zor gözüken bir iş ilerledikçe kolaylaşıyor. Bunu öğrendik.”

“MMU 60 kişi ile başladı. Şu anda 1300’den fazla TUSAŞ’ın mühendisi var. Diğer firmalarımızı da katarsak 2000 kişi hizmet veriyor. Tasarımda çok zorlandık ancak imalat çok hızlı ilerledi. Bu durum TUSAŞ’ın geçmiş yıllarda Airbus’a ve Boeing’e çalışması sonucu oldu.”