Dünya genelinde uygulama indirme sayısı tüm zamanların rekorunu kırdı.

Virüs sürecinde artan mobil tüketimi, uygulama mağazalarına yeni rekorlar kırdırtmaya devam ediyor. Sensor Tower, uygulama pazarlarına ait 2020 yılı 2. çeyrek sonuçlarını yayınladı.

Virüs salgını nedeniyle artan telefon kullanımı, mobil uygulama pazarına bu yılın ikinci çeyreğinde yeni bir rekora imza attırdı.

Uygulama indirme sayıları yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 31.7 artarak 37.8 milyar seviyesine ulaştı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre aynı dönem itibariyle Apple’ın iOS platformu için sunduğu App Store’daki uygulama indirme sayıları yüzde 22.6 oranında artarak 9.1 milyar seviyesine yükselirken, bu sayı Google’ın Android için sunduğu Google Play için ise yüzde 34.9 oranında büyüyerek 28.7 milyara ulaştı.

Pandemi sürecinde uzaktan çalışma ve online eğitimin hızlı bir şekilde artmasıyla, video konferans uygulaması Zoom, dünya çapında en çok indirilen uygulamalar listesinde birinci sıraya yükseldi.

Mobil uygulamarda Zoom, TikTok ve Pokémon GO’nun ardından bir çeyrekte 300 milyonluk yükleme sayısına ulaşan üç uygulama arasına yerini almayı başardı.

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

Oyunlarda ise Save The Girl 100 milyonluk indirme sayısını aşarak listenin zirvesine oturdu.

Yılın ikinci çeyreğinde App Store’da en çok indirilen uygulama Zoom olurken, Google Play’de ise TikTok oldu. Mobil uygulamalar için yapılan harcamalar 2020 yılının sonuna kadar 100 milyon doları geçmesi bekleniyor.