Ukrayna, Karadeniz'de bulunan Rus Donanmasına ait Slava sınıfı Moskova Kruvazörüne 2 adet Neptün gemisavar füzesi ile saldırı düzenledi.

Saldırının ardından yanmaya başlayan ve yan yatan geminin battığı Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

Ukrayna sahasında birçok hava savunma sistemini, uçağını ve her sınıftan zırhlı aracını kaybeden Rusya, Karadeniz filosunun göz bebeğini de kaybetti.

Savaşın başından beri gayrinizami harp taktiklerini çok iyi uygulayan ve buna hareket eden Ukrayna tarafı, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun en önemli üyesini hedef aldı.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Ukraynalı kaynaklardan edinilen bilgilere göre geminin vurulduğu sırada Bayraktar TB2 SİHA’lar da yanıltma uçuşu yapmak üzere havadaydı.

Rusya Savunma Bakanlığı: 'Moskova' kruvazör gemisi battı

Konu ile ilgili sağlıklı bilgiler açıklamayan Rusya Savunma Bakanlığı sonunda sessizliğini bozdu ve geminin battığını açıkladı.

Açıklamada, “Moskova kruvazörü varış limanına çekilirken, çıkan yangın sırasında gövdede mühimmat patlaması sonucu aldığı hasar nedeniyle dengesini kaybetti. Gemi, fırtınalı deniz koşullarında battı." ifadesi kullanıldı.

Kruvazörün mürettebatının, bölgedeki Karadeniz Filosu gemilerine tahliye edildiği hatırlatıldı.

Geminin yüzer olduğu açıklanmıştı

Rusya Savunma Bakanlığı, gemide çıkan yangın nedeniyle mühimmatın patladığını, bir süre sonra yangının kontrol altına alındığını ve mühimmat patlamalarının durdurulduğunu bildirmişti.

Geminin yüzer durumda olduğu belirtilen açıklamada, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı ve geminin limana çekilmesi çalışmalarının başladığı ifade edilmişti.

Moskova Kruvazörü

Rus donanmasının amiral gemilerinden olan “Moskova” güdümlü füze kruvazörü, 1979’da denize indirildi ve 2020’de tadilattan geçirildi.

Moskova kruvazörü, 16 adet 700 kilometrelik menzile sahip gemisavar füzelerinin yanı sıra S-300 hava savunma füze sistemi ile donatılmış bir gemi olarak biliniyor.

Gemi, 2015'te Akdeniz'de Rus donanmasının daimi görev gücünü yönetti ve Suriye'deki Rus Hmeymim askeri hava üssünün korunması görevini gerçekleştirdi.