İsrail istihbarat teşkilatı Mossad, bünyesine çeşitli dijital yayın kanallarından yeni ajanlar alarak dünyadaki imajını tazelemeyi düşünüyor. Verilen bu karara eski çalışanlardan tepki gelse de Mossad Netflix, Hulu ve Apple TV gibi platformlar üzerinden alacağı ajanların hem imajına katkıda bulunacağını hem de siber savaş alanında ülkeyi temsil edeceğini düşünüyor.

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, Binyamin Netahyahu’nun yakın dostu Yossi Cohen, söz konusu elemanların alımı için kesenin ağzını açıp bütçeyi birkaç milyar yeni İsrail şekeli artırdı.

Tom Cruise ve Kelly McGill’in oynadığı ve ABD Hava Kuvvetleri’nin imajına katkısı olan Top Gun filmi gibi projelerin peşinde olan Mossad, İsrail ve dünyada yeni bir tarz sahibi olmaya çalışıyor.

Eski bir Mossad görevlisi bu duruma karşı çıkıyor

Bu duruma karşı çıkan eski bir Mossad görevlisi Orna Klein, Mossad’ın bu kadar gözönünde olmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Mossad’a yeni katılacak ajanların teşkilatın medyadaki “melodramatik tasvir”i sebebiyle görevlerini yerine getirmekte zorlanabileceklerini ileri sürdü.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Ajanlar artırılmalı

Hollywood stüdyolarına danışmanlık yapan bir şirketin sahibi ve aynı zamanda 28 yıl boyunca Mossad'da çalışmış Avner Avraham, daha çok ajana ihtiyaç duyduklarını söyleyerek destek verdi.

İsrailli yönetmen olan Eytan Fox ise  ABD'den İsrail'e göç edip Mossad'da görev yapmaya başlayan bir karakterin hikâyesini anlattığı film üzerinde çalıştığını da belirtti.