İran, Viyana'da devam eden nükleer görüşmelere rağmen nükleer silah elde etme çabasından vazgeçmiyor.

The Intel Lab, 2018 yılında İsrail Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (Mossad), İran'daki Fordow Yakıt Zenginleştirme Tesisinden çaldığı belgelerden ve açık kaynaklardan faydalanarak, tesisin 3D rekonstrüksiyon modelini çıkardı. Buna göre İran, Fordow tesisinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (IAEA) gizli bir şekilde kendi nükleer programını yürütüyor.

Rapora ve 3D modele göre tesisin içindeki Al Ghadir santralinde yürütülen gizli nükleer çalışmalar, İran'ın nükleer silah elde etme çabalarının önemli bir parçası konumunda. 

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye düzenlenen suikastın ardından İran meclisi çıkarttığı yasa ile İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılmıştı. Bu kapsamda ilk olarak Fordow Nükleer Tesisi'nde uranyum yüzde 20 oranında zenginleştirilmeye başlanmıştı.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme