Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında 1.500 Libya Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitim sürecinin devam ettiği açıklandı.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

"1.500 Libya askerinin eğitimi devam ediyor"

MSB tarafından yapılan basın bilgilendirme toplantısında, Türkiye'nin 500 yıllık tarihî kardeşlik bağları olan Libya’da askerî eğitim, yardım, iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerinin devam ettiği ifade edildi. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"500 yıllık tarihî kardeşlik bağlarımız olan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükûmetin daveti ile ikili anlaşmalarımız ve TBMM’nin onayına istinaden bulunduğumuz Libya’da askerî eğitim, yardım, iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam etmektedir. Her platformda vurguladığımız gibi; Türkiye Libya’da yabancı güç değildir.

Libya’da ve Türkiye’de bugüne kadar 8.500 Libya Silahlı Kuvvetleri personeline eğitim verilmiş, 1.500 Libya Silahlı Kuvvetleri personelinin eğitimi ise devam etmektedir.

Libya halkının huzur ve güvenliğine katkı sağlanması amacıyla bugüne kadar 5.300 adet Mayın/EYP ve patlamamış mühimmat tespit edilerek etkisiz hâle getirilmiştir.

Ayrıca Trablus’ta faaliyete geçirdiğimiz hastane ile bugüne kadar yaklaşık 20 binden fazla Libyalı kardeşimize sağlık desteği verilmiş, diğer kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla alt ve üst yapıya yönelik faaliyetlerde bulunulmuştur.

Şu anda Libya’da istikrar adına bir gelişme varsa ve siyasi süreç başlamışsa bu Türkiye’nin katkılarıyla mümkün olmuştur. Libyalı yöneticiler de bu gerçeği ifade etmektedir.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi amacımız “Libya, Libyalılarındır.” anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış, barış ve istikrar içerisinde yaşayan tek Libya’nın oluşumuna katkıda bulunulmuştur. Libya’da anayasanın oluşturulması dâhil serbest seçimin yapılmasını ve Libya’nın istikrara kavuşmasını destekliyoruz.

Bu kapsamda Libyalı kardeşlerimizin haklı davasına desteğimiz devam edecektir."