Kıbrıs Türkleri için Yunan mezalimine karşı verdiği destansı mücadele ile bilinen Türk Mukavemet Teşkilatı'na yönelik bazı basın yayın organlarının sarf ettiği yakışıksız ifadelere yurdun her yerinden tepkiler çığ gibi büyüyor.

Millî Savunma Bakanlığı da Türk Mukavemet Teşkilatı'na yönelik sarf edilen bazı hadsiz açıklamalara sert yanıt verdi.

Resim

MSB tarafından yapılan açıklamada, Rum terör örgütü EOKA’nın canice cinayetlerine ve soykırım girişimine karşı Kıbrıs Türkü’nün can ve mal güvenliğini korumak üzere kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT); 100 yıl önce yedi düvele karşı direnişi canlandıran Kuvâ-yi Milliye ruhunun bir tezahürü olduğu hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın aynı zamanda bir vatan savunması olduğuna dikkat çekilerek şunlara yer verildi:

"Unutulmamalıdır ki Türk Mukavemet Teşkilatı demek vatan savunması demektir. Bilgisiz kanaat/yorum çevreye zarardır. Cehaletten mi yoksa ihanetten mi bilinmez fakat şuursuzca açıklamalarla Kıbrıs’taki kardeşlerimizi incitenleri kınıyor ve haklı davalarında kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz. Bu mücadelede vatan, bayrak ve vazife uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, hayattaki gazilerimize sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyoruz."

"TMT, KKTC'nin Kuvâ-yi Milliyesidir"

TMT'nin illegal bir yapı olduğunu dile getirenlere karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da sert açıklamalar geldi.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Büyük bir yanılgının olduğuna inanmak isterim. TMT KKTC'nin Kuvâ-yi Milliyesidir. Böylesine bir Kuvâ-yi Milliye dediğimiz TMT'nin illegal işlerle anılması hepimizi üzer. Kıbrıs bir milli politikadır. Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin davasıdır Kıbrıs. İnşallah düzeltici bir açıklama yaparlar. Çünkü dün KKTC'de ve Türkiye'de infial yarattı açıklama." ifadelerini kullandı.