Yunanistan'ın, sınırından içeri giren göçmenlere yönelik uyguladığı insanlık dışı politikası büyük tepki topladı.

Milli Savunma Bakanlığı Yunanistan'ın denizde ve karada göçmenlere karşı uyguladığı acımasız eylemlerini yaptığı yazılı açıklama ile sert bir şekilde kınayarak Yunanistan'ı bu eylemlerinden vazgeçmeye davet etti ve AB'yi de bu duruma kayıtsız kalmaması gerektiği konusunda uyardı.

MSB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hayata tutunmak için çıktıkları yolculukta Yunan hudut görevlileri tarafından elbiseleri, ayakkabıları, her şeyleri alınan ve bu insanlık dışı muamele neticesinde soğuk havada donarak hayatlarını kaybeden göçmenlerin görüntüleri 7’den 70’e herkesi derinden üzmüştür.

Yunanistan hem kara hududunda hem de denizlerde insanlık dışı muameleye derhâl son vermelidir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ciddiye bile almayan Yunanistan, göçmenlerin hayatını tehlikeye atarak dünya milletlerinin yüreğini sızlatmaktan vazgeçmelidir.

İnanıyoruz ki Yunan halkı da bu görüntüleri utançla, yüreği sızlayarak izlemiş ve göçmenlere yapılan muameleyi nefretle karşılamıştır.

Bu eylemler artık AB’nin de dikkatini çekmelidir."

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Yunanistan, Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenleri sınırdan püskürtmek için her defasında akıl almaz eylemlerde bulunmuştu.

Geçen yıl Mayıs ayında sınıra ses bombası denilen uzun menzilli akustik cihazlar yerleştirerek göçmenlerin Yunanistan'a girişini caydırmayı amaçlamıştı.