Uzayda benzeri görülmemiş bir deneme yapılacak. 

NASA, dünyayı gök cisimlerinden muhafaza etmek için yeni bir uzay aracını dünya yörüngesine yakın Didymoon isimli asteroidle çarpıştırmayı planlıyor.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

NASA, Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi (DART) adı verilen görev için yeni uzay aracını fırlatacağını açıkladı.

Araç, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 23 Kasım'da California'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılacak. Aracın fırlatılmasıyla ilk kez yeryüzüne düşme ihtimali olan gök cisimlerine karşı bir savunma sistemi test edilmiş olacak.

NASA, DART projesinin Didymoon'un 2003 yılında dünyaya 6 milyon kilometre mesafeden geçmesi üzerine başlatıldığını açıklarken, meydana gelecek çarpışmada 160 metre çapındaki Didymoon'un yörüngesini değiştirmeyi de düşünüyor.

NASA'nın DART program bilimcisi Tom Statler, planlı bir şekilde gerçekleştirilecek olan çarpışmaya dair şunları söyledi:

"Gökbilimciler, asteroidin yörüngesinin ne kadar değiştiğini belirlemek için çarpışmadan önce ve sonra dünya tabanlı teleskoplardan gelen gözlemleri karşılaştırabilecekler. Bu bize asteroidin saptırma çabamıza nasıl tepki verdiğini anlatacak anahtar bir ölçüm olacak."

İlk kez bir astroidle yapılacak planlı çapışmanın tarihi de belli oldu. Buna göre çarpışma önümüzdeki yıl ekim ayında gerçekleşecek.