NASA-Joby Aviation iş birliği ile uçan taksi uçuş denemeleri California yakınlarında bulunan Joby Aviation'ın Elektrikli Uçuş Üssü'nde devam ediyor. 

2009'da kurulan Joby Aviation, yaptığı anlaşma ile NASA'nın Gelişmiş Hava Hareket Kabiliyeti (Advanced Air Mobility - AAM) adlı görevine katılan ilk eVTOL firması oldu.

Gelişmiş Hava Hareket Kabiliyeti (AAM), NASA'nın deneysel hava araçlarını çalışırken gözlemlemek ve yolcular için güvenliğini tespit etmek için yaptığı çalışmaların bir parçası olarak biliniyor. 

30 Ağustos'ta başlayan uçan taksinin deneme uçuşları 10 Eylül'e kadar sürecek. Uçan taksi, 241 km'lik menzile ve 321 km'lik azamî hıza sahip. 

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

NASA'nın deneme uçuşlarındaki çalışmaları yalnızca gözlemden ibaret olmayacak. Zira havacılıktaki fikirlerin modellenmesinde ve hazırlanacak simülasyonlarda kullanılmak üzere aracın performans ve akustik verileri toplanıyor.

NASA, topladığı verilerle Joby'ninki gibi elektrikli hava taksileri için düzenlemelerin yapılmasında ABD Federal Havacılık İdaresi'ne önerilerde bulunacak. 

NASA'nın test ettiği uçan taksin ileriki yıllarda insan ve mal taşımak için kullanılması düşünülüyor.