Uluslararası Uzay istasyonu, 2031 yılında imha edilecek.

Independent Türkçe'nin haberine göre NASA, UUİ'nin 2031 yılında nasıl imha edileceğini açıkladı.

Buna göre 445 tonluk Uluslararası Uzay İstasyonu, Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki "uzay aracı mezarlığı" olarak bilinen ıssız bir bölgeye düşürülmek suretiyle imha edilecek.

NASA to Announce Commercial Opportunities at Space Station | NASA

"Nemo Noktası" adı verilen bölgenin yakınlarında insan yerleşimi bulunmadığı için atmosfere giren uydu ve roketler genellikle buraya düşürülüyor.

NASA tarafından 15 yıl hizmet verecek şekilde tasarlanan ve 1998'de hizmete giren UUİ'nin 2031'a kadar güvenle kullanılabileceği ifade edildi.

UUİ 2031'de Nemo Noktası'na düşürüldüğünde ise 30 yılı aşkın görevini tamamlanmış olacak.

ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve Avrupa Uzay Ajansı'nın astronotların bulunduğu UUİ'nin imha edilmesinin ardından ülkeler kendi istasyonlarını kurmaya başlayacak. 

NASA'nın ise kendi istasyonu için Blue Origin veya SpaceX ile iş birliği yapacağı düşünülüyor.

Google'dan büyük adım; Deepmind Gemini Google'dan büyük adım; Deepmind Gemini

UUİ nasıl imha edilecek?

UUİ'nin yörüngeden çıkması için ise öncelikle 408 km'deki irtifası yavaşça düşürülecek ve atmosfere yoğunlaşması sağlanacak.

İstasyonun yörüngesinden çıkmasından önce de onu Dünya'ya doğru itmesi için bazı mürettebatsız uzay aracı fırlatılacak. Bu görev için Rusya'nın Progress adlı kargo araçlarından üçü ve ABD'li uzay firması Northrop Grumman'in Cygnus adlı uzay araçlarından biri kullanılacak.

UUİ'yi Nemo Noktası'na ulaştırırken oluşabilecek enkazın etrafa yayılıp canlılara zarar vermesinden korkuluyor.