NASA, dünyadaki üç boyutlu üretim teknolojisinin Ay ortamında kullanılabileceği bir çalışmaya imza atıyor.

Teknoloji içerikli haberler üreten Webtekno sitesinin haberine göre, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’da malzeme üreteceği yeni bir proje başlattı. Redwire isimli bir şirketin ürettiği özel bir üç boyutlu yazıcıyı ISS’ye gönderen kurum, uzay şartlarında malzeme üretip üretemeyeceğini araştırıyor. Bu üç boyutlu yazıcı, Ay’ın tozlu kumundan yararlanarak malzeme baskısı yapabiliyor.

NASA uzun zamandır, Ay’a insan göndermek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu projeye dair önemli bir kriter de Ay’a gönderilecek ekipmanlardı. Sektör uzmanları, söz konusu ekipmanların Dünya’dan Ay’a gönderilecek yüzlerce kiloluk malzemeler olacağını söylüyorlar. NASA’nın üzerinde çalıştığı proje ise bu durumu ortadan kaldıracak. Redwire isimli bir şirketin geliştirdiği 3 boyutlu yazıcı sistemini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderen kurum, bu yazıcıyı uzay şartlarında kullanıp kullanamayacağını tespit etmeye çalışıyor.

NASA’nın ISS’ye gönderdiği üç boyutlu yazıcı, alışılagelmişlerden biraz farklı. Öyle ki bu üç boyutlu yazıcı, baskı yapabilmek için plastik kullanmıyor. Plastik yerine Ay’ın tozlu toprağını malzeme olarak kullanan yazıcı, bu sayede Ay’da hazır olarak bulunan bir maddeyi cisim haline getirebiliyor.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Redwire tarafından yapılan açıklamalara göre, geliştirilen yazıcı küçük ekipmanlara ait baskısını kolaylıkla yapabilecek seviyede. Fakat gelişmiş projeler için de bu yazıcıdan yararlanılabileceğini söyleyen yetkililer Ay’a iniş pistleri, yol, yapılara ait temeller ve hatta astronotların yaşamalarını sağlayacak yapıların bile söz konusu üç boyutlu yazıcı ile inşa edilebileceğini dile getiriyor. NASA, şimdilik Ay’da faaliyete geçirmeyi planladığı yazıcıyı Dünya’dan başka gezegenlerde kullanılıp kullanılamayacağını da inceliyor.

Eğer NASA’nın yaptığı araştırmalar sonunda istenilen neticeye ulaşılabilirse, Ay’a ulaşım ve Ay’da yaşam ile ilgili çok büyük gelişmelerin meydana geleceği düşünülüyor.