İran'daki Natanz nükleer tesisinde yaşanan patlamaya dair soru işaretleri henüz giderilebilmiş değil.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

The Jerusalem Post'un haberine göre İran Atom Enerjisi Örgütü eski başkanı Feridun Davani İran medyasına verdiği demeçte, İsrail tarafından İran'ın Natanz nükleer tesisine yaptığı iddia edilen saldırının yeraltında ve 40-50 metre derinlikte bulunan bir elektrik trafo merkezini imha ettiğini söyledi. Davani, trafo merkezinin havadan ve füze saldırılarından korunmak için yeraltına inşa edildiğini ve saldırının siber yollarla veyahut doğrudan ajanlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Davani, bilimsel açıdan böyle bir operasyonun yıllar süren çalışmanın sonucunda planlandığı belirterek "Düşmanın planı çok güzeldi. Bunu düşündüler ve uzmanlarını kullandılar ve patlamayı hem merkezi güç hem de acil durum güç ünitesinin zarar görmesini istediler." ifadelerini kullandı. Davani ayrıca temmuz 2020'de yine Natanz'da gerçekleştirilen saldırının tesise gizlice sokulan ve bir masaya yerleştirilmiş olan bomba ile yapıldığını da ekledi.

Feridun Davani şu anda İran Parlementosu Enerji Komisyonu'nun başkanlığını yürütmekte. Davani 2010 yılında arabasına yerleştirilen bombalı suikast girişiminde sağ olarak kurtulmuştu.

New York Times'ın ABD'li bir istihbarat yetkilisine dayandırdığı rapora göre saldırı, Temmuz 2020'deki gibi tesise gizlice sokulan ve uzaktan kumanda edilen patlayıcı ile gerçekleştirildi. Saldırı sonrasında ana ve yedek güç sistemleri devre dışı kaldı ve böylece santrifüj sistemleri en az 9 boyunca çalışamayacak kadar zarar gördü.

Raporun devamında İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü Behruz Kemalvendi'nin saldırı sonrası açılan büyük bir çukura düştüğü ve bu şekilde yaralandığı da belirtildi. İran medyasında, Behruz Kemalvendi'nin Natanz nükleer tesisini incelemesinin ardından dönüş yolunda kaza geçirdiği ve bu şekilde yaralandığı açıklanmıştı. 

Öte yandan İran İstihbarat Bakanlığından bir yetkili Tasnim News'e verdiği demeçte saldırı ile ilişkisi bulunan şüphelinin kimliğinin teşhis edildiğini belirterek, soruşturmanın detaylı bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e saldırıyı "nükleer terörizm ve savaş suçu" olarak nitelendirerek resmi şikayette bulundu.