NATO, havadan ihbar ve kontrol yeteneklerini güçlendirmek için yeni adımlar atıyor!

NATO, kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan mevcut E-3A filosunun yerine geçmesi için Boeing E-7A Wedgetail uçağını seçti. 6 adet yeni E-7A Wedgetail uçağının üretimi önümüzdeki yıllarda başlayacak, ilk uçağın 2031 yılında operasyonel olması öngörülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Gözetleme ve kontrol uçakları NATO'nun kolektif savunması için hayati öneme sahiptir ve müttefiklerin üst düzey yeteneklere yatırım yapma kararlılığını memnuniyetle karşılıyorum. Müttefikler, kaynakları bir havuzda toplayarak, ülkelerin tek tek satın alması çok pahalı olacak büyük varlıkları toplu olarak satın alabilir ve işletebilirler. En son teknolojiye yapılan bu yatırım, daha istikrarsız bir dünyaya uyum sağlamaya devam ederken transatlantik savunma iş birliğinin gücünü gösteriyor.” dedi.

E-7T

Güçlü bir radarla donatılan E-7A Wedgetail, uzak mesafelerdeki düşman uçaklarını, füzelerini ve gemilerini tespit edebilir ve dost unsurları yönlendirebilir. Boeing 737-700 platformu üzerinden geliştirilen uçak, sahip olduğu Northrop Grumman üretimi MESA (Multi-role Electronically Scanned Array) radarı sayesinde 600 km’ye varan menzillerde arama ve hedef tespiti, ESM modunda kullanıldığında ise 850 km menzile kadar sinyal tespiti yapabiliyor. Uçağın mevcut kullanıcıları arasında Avustralya Hava Kuvvetleri, Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 4 adet E-7T Barış Kartalı uçağı Konya 3. Ana Jet Üssü’nde bulunan 131. Filo’da görev yapıyor. Ayrıca ABD ve İngiltere de gelecekteki havadan ihbar ve kontrol uçağı olarak E-7A uçağını seçmişti, önümüzdeki yıllarda bu iki ülke için üretilecek uçakların üretimin başlaması öngörülüyor.

E-3A

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

Almanya’daki Geilenkirchen Hava Üssü’nde konuşlu bulunan NATO filosunda 1 uçağın kazada kaybedilmesi ve 3 uçağın da emekli edilmesiyle birlikte halihazırda 14 adet E-3A uçağı mevcut. Uçaklar NATO görevleri kapsamında Konya (Türkiye), Preveze (Yunanistan) ve Trapani (İtalya) ve Ørland'da (Norveç) bulunan ileri operasyon üslerine belirli dönemlerde konuşlanarak görev yapıyor.