NATO Genel Sekreteri'nin Güney Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai, Rusya ile İngiltere arasındaki gerilimin ardından NATO'nun Karadeniz'deki varlığını koruyacağını söyledi.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Sputnik'te yer alan habere göre Appathurai, NATO'nun bu bölgedeki partnerleriyle iş birliğini güçlendirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

"Kırım, Rusya değil Ukrayna'dır"

İngiltere'nin NATO'ya Karadeniz'deki hadise hakkında bilgi verdiğini belirten Appathurai, Kırım'ı Ukrayna'nın bir parçası olarak gördüklerini belirtti.

Appathurai, "NATO'nun çok net bir tutumu var. Seyir özgürlüğü olduğunda Kırım, Rusya değil Ukrayna'dır. Bu olay sırasında NATO müttefikleri, sıraladığım ilkeleri savunmada kararlı davrandı. Rusya, NATO müttefiklerinin bu konuda taviz vermeyeceğinin bilincine varmalı" şeklinde konuştu.

Ayrıca Appathurai, "Rusya, Kırım'a füze sistemleri de dahil silahlar konuşlandırıyor. Bu, seyir özgürlüğünü zorlaştırıyor ve bundan dolayı NATO, müttefiklerini ve partnerlerini desteklemek için Karadeniz'deki temsilini koruyacak." dedi.