Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Belçika'nın başkenti Brüksel, yoğun gündemle toplanacak 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Biraraya gelen liderler zirve öncesi aile fotoğrafı çektirdi.

Zirve'de ele alınacak temel konular arasında NATO'nun gelecek 10 yılına yön verecek yol haritası hakkındaki kararlar ve stratejik konsepti; Rusya ve Çin'in yükselişi, iklim değişikliğinin güvenliğe etkisi, siber tehditler ve yıkıcı teknolojiler, Afganistan'daki NATO misyonunun sonlandırılması gibi birçok başlık bulunuyor.

Son olarak İngiltere'de 3-4 Aralık 2019'da yapılan NATO Zirve toplantısından sonra araya pandemi sürecinin girmesiyle fiziksel olarak ilk kez düzenlenen toplantı için 30 ülkeden binlerce görevli ve gazeteci Brüksel'e geldi. Heyetlerin görüşmeleri yoğun güvenlik önlemleri altında devam edecek.

Zirve sebebiyle Brüksel'de liderlerin NATO karargahına gidiş güzergahındaki birçok yol kapatıldı. Belçika güvenlik güçleri de hem liderlerin ve heyetlerin konaklayacağı otellerde hem de NATO karargahı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Belçikalı yetkililer bu amaçla en az 2 bin güvenlik görevlisinin görev yaptığını bildirdi. Şehirdeki bazı toplu taşıma güzergahlarında da değişiklikler yapıldı.