NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, Ukrayna'ya silah yardımı ve ülkenin NATO'ya üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sputnik'in haberine göre Geona, Ukrayna'ya silah yardımı konusundan herhangi bir ihtilafın söz konusu olmadığını savundu. Almanya'nın yardım konusunda ihitilaflı bir tutum sergilemesini de değerlendirdi.

Geoana, "İttifak içinde herhangi bir ayrışma yok. NATO, Ukrayna'ya doğrudan askeri destek sağlamıyor." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

NATO üyesi ülkelerin Ukrayna'ya silah gönderme kararının müttefikleri bölmemesi gerektiğini belirten Geoana, Rusya tarafından yayıldığını iddia ettiği dezenformasyonun önüne geçmek üzere Ukrayna'ya bir grup siber güvenlik uzmanı gönderileceğini kaydetti.

Bunun yanı sıra Ukrayna'nın olası NATO üyeliğine ilişkin yorum yapan Geoana, Kiev'in yakın zamanda ittifaka üye olmayacağını belirtti. Genel Sekreter Yardımcısı, "Ukrayna’nın yakın zamanda NATO'ya katılacağını kimse söylemiyor. Ukrayna’nın ülke içinde daha birçok şey reforme edilmesi gerekiyor." diye konuştu. 

Ukrayna'nın NATO'ya katılabilmesi için ittifak içinde konsensüse ihtiyaç olduğunu ve henüz böyle bir konsensüsün olmadığını dile getiren Geoana, Kiev'e destek verdiklerini ama bu ülkedeki savaşa katılmayacaklarını ifade etti.