Artan insansız hava aracı tehditleri NATO’yu harekete geçiriyor!

NATO’nun, üye devletlere insansız hava sistemlerine karşı savunmaya yönelik katmanlı yaklaşımlar ve operatörlerin temel eğitimi konusunda tavsiyelerde bulunacak ilk “dronesavar doktrini”ni hayata geçirmesi bekleniyor. 

Defence News’te yer alan haberde konuyla ilgili detay bilgilere yer verildi.

İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

NATO’nun yeni ortaya çıkan güvenlik sorunları bölümünde kıdemli danışmanlardan Claudio Palestini’nin ifadelerine göre, askeri ittifak içinde 2023 yılı sonuna kadar insansız hava sistemlerine karşıt doktrin oluşturma konusu bir süredir üzerinde çalışılan bir husus olarak öne çıkıyor.

NATO drone savar faaliyeti

Defence News’e verdiği röportajda yeni belgenin oluşturulmasına yönelik resmi görevin bu yılın başında verildiğini belirten Palestine, belgenin 2019 yılında hazırlanan ve dronlara karşı nasıl etkili bir şekilde mücadele edileceğine dair yol gösterici ilkelerin ana hatlarını çizmeye odaklanan bir el kitabı üzerine inşa edileceğini ifade etti. Yaklaşık 600 sayfalık el kitabı ile 70-80 sayfa civarı olması beklenen doktrin arasındaki temel farkın formalite ve odaklanma düzeyinde olacağı belirtiliyor.

Doktrinin temel hedeflerden birisi olarak, üye devletlere farklı operasyonel ortamlarda dronesavar operasyonları gerçekleştirmede ve organize etmede en etkili yolları tavsiye etmeyi amaçlaması bekleniyor. Takvime uygun devam edilmesi halinde belge onay işlemleri yıl sonundan önce tamamlanmış olacak. Palestini, söz konusu doktrinin hazırlanma sürecinin Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın başlattığı geniş çaplı Ukrayna işgalinden önce olduğunu belirtiyor.