NATO, bu yıl Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) komutasını devralan Türkiye'nin bu görev sırasında aktif olarak kullandığı VURAN TTZA'yı tanıttı.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı resmî Twitter hesabından BMC tarafından üretilen VURAN TTZA'ı (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) tanıtan videolu bir paylaşımda bulundu.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı tarafından yapılan paylaşımda, "Türkiye bu yıl NATO'nun Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvvetini yönetiyor. Videoyu izleyin ve bu görev için önemli olan VURAN zırhlı aracıyla tanışın." ifadeleri kullanıldı.

VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi

BMC tarafından Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç grubunda üretimi yapılan VURAN; 9 kişilik personel kapasitesi, monokok tipte zırhlı kabiniyle en yüksek seviyede koruma sağlamasının yanı sıra 4X4 çekiş sistemi sayesinde başarılı manevra kabiliyetiyle de ön plana çıkıyor.

Kendine özel V tabanına ve STANAG 4569 koruma seviyesine sahip olan VURAN ile 9 kişiye kadar tüm personel emin ellerde.

9 kişilik taşıma kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkan VURAN; monokok gövde, zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı ile yolcuları için mayına ve balistik tehditlere karşı yüksek koruma sağlıyor. Özel görüş sistemleri, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan komutalı otomatik silah istasyonu ve daha bir çok özelliği ile Çok Amaçlı Zırhlı Araç sınıfında beğeni topluyor.

Saatte 110 km hıza ulaşabilen VURAN, 800 mm derinlikte sudan geçebilmekte, 400 mm karınaltı yüksekliği ile birçok engeli rahatça aşabilmekte ve yüzde 30 yan eğimde ilerlerken yüzde 60 eğime de tırmanabilmektedir.