ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, kendisine yöneltilen 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda yer alan Türkiye’ye F-16 alımı ve modernizasyonu konusunda kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin nihai metinden çıkarılması konusunda sorulan soruya yanıt verdi.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Price yaptığı açıklamada ABD'nin önemli NATO müttefiki Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olduğunu söyledi. 

Ned Price açıklamasında Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek "Savunma kabiliyetlerimizin entegre olmasını ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğu zorlu tehditleri bertaraf etmek için ihtiyaç duyduklarına sahip olmasını sağlamak istiyoruz. Hiçbir NATO müttefiki, topraklarında Türk müttefiklerimizden daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır. Bu nedenle güvenlik alanındaki iş birliğimiz bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu konu, iki ülke liderinin yaz aylarında Madrid'de bir araya geldikleri NATO Zirvesi'nde ele aldıkları bir konuydu. Bu konu, daha alt düzeyde de tartışıldı. Kongre ile de görüştük ve elbette Kongre ile bu konuda devam eden bir diyaloğumuz var ancak kamuoyu ile paylaşabileceğim yeni bir bilgi yok.”

Bir başka gazetecinin “Türklerin F-16'ları Suriye'deki müttefikleriniz Kürtlere ve NATO müttefikiniz Yunanistan’a karşı kullanmasına izin verecek misiniz?” yönündeki soruya ise Price şu yanıtı verdi:

“Suriye'deki toplumların yaşamlarını daha da istikrarsızlaştıracak ve IŞİD'e karşı küresel koalisyonun son yıllarda elde ettiği zor kazanımları riske atacak, kara harekatı da dahil olmak üzere, askeri harekata şiddetle karşı olduğumuzu hem özel hem de kamuoyu önünde açıkça ifade etmeye devam ediyoruz. Tüm tarafların derhal gerilimi düşürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sınır boyunca ya da Suriye içinde, kuzey doğu Suriye'de gerilimin tırmandığını görmek istemiyoruz. Bu sadece IŞİD karşıtı koalisyonun zor kazanımlarını riske atmakla kalmayacak, aynı zamanda ABD personelini riske atma potansiyeline de sahip.”