Uzay seyahatlerine bir yenisi daha ekleniyor.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Florida merkezli Space Perspective şirketi; Blue Origin, Virgin Galactic ve Space-X'in roket tabanlı yolculuklarından farklı olarak yeni bir uzay uçuşu deneyimi sunuyor.

RR1'in haberine göre Space Perspective tarafından yapılan açıklamada, 18 Haziran'da Neptune One isimli uzay balonunun başarılı bir şekilde fırlatıldığı ve bunun farklı bir uzay yolculuğunun mümkün olabileceğini gösterdiği ifade edildi.

Neptune One balonu, bilinen uzay kapsüllerinden farklı olarak WiFi, tuvalet ve bara sahip ve 12 mil hızla stratosferde süzülen bir salon gibi olacak. Sekiz yolcu ve bir pilot alabilen kapsülü üreten şirketin eş-CEO'su Jane Poynter; her şeyin yavaş, nazik ve rahat olduğunu ifade etti.

6 saat 37 dakika süren yolculuğunun diğer roketlerin 11 dakikalık uçuşlarından farklı olan şirket, bilet satışlarını 2024'teki ilk ticari uçuşları için 150.000 dolardan başlattı. Virgin Galactic başlangıçta ilk uçuşları için 250.000 dolar talep etmeyi planlamıştı fakat bu sayının artacağını düşünüyor. Jeff ve Mark Bezos'a 20 Temmuz'daki ilk ticari Blue Origin uçuşunda katılan üçüncü astronot koltuk için 28 milyon dolar ödedi.

Space Perspective; önce Florida, Titusville'deki Space Coast Spaceport'ta, daha sonra ABD'nin diğer yerlerinde ve en sonunda uluslararası olmak üzere yılda üç uçuş başlatmayı planlıyor.

Uzay balonu diğer uzay araçları kadar yükseğe çıkmıyor. Bilim adamlarının Dünya atmosferi ve uzay arasındaki belirlediği ayırıcı sınırdan 62 mil yükseklikte bulunuyor. 

Neptune One'ın uçuşunun diğer seyahatlere benzer olacağını söyleyen Poynter, "Tüm Florida ve Bahamalar dahil olmak üzere, uzayın tüm karanlığını ve Dünya'nın her yönünü 450 mil'den görebilirsiniz." dedi.

Uzay balonu ve birden fazla uçuş için kullanılması düşünülen kapsülün uzaktan kontrol eden bir pilotu olacak.

Poynter ve McCallum, on yıldan fazla bir süredir uzay balonlarının arkasındaki teknolojiyi araştırmak ve geliştirmekle uğraşıyor. Neptune One'ın 18 Haziran'da Space Coast Spaceport'tan fırlatılması, bir uzay balonu için ilk oldu.