Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, yakında kurulması beklenen koalisyonda yer alacak Yamina Partisi’nin milletvekili olan Nir Orbach’ın ev adresini sosyal medya hesaplarında paylaştı. Yair Netanyahu, sosyal medya hesabından babasının taraftarlarından, kurulacak koalisyona destek verilmesini önlemek için Orbach’ın evi yakınında gösteri düzenlenmesini istedi.

Sosyal medya hesapları askıya alındı

Sosyal medyadan yaptığı bu çağrı Yair Netanyahu’nun sosyal medya hesaplarının kısa süreliğine askıya alınmasına sebep oldu. Oğul Netanyahu’nun Facebook, Twitter ve Instagram hesapları kuralları ihlal etmesi sebebiyle 12 saatliğine askıya alındı.

İsrail’de 2 Haziran’da Gelecek Var ve Yamina Partisi diğer 6 partiyle birlikte koalisyonu kurma konusunda hemfikir olduğunu duyurmuştu.

14 yıldır iktidarı elde tutan Netanyahu’yu koltuğundan edecek koalisyonun kurulabilmesi için 14 Haziran’a kadar Meclis'ten güven oyu alması gerekiyor.

Bunun üzerine Netanyahu taraftarları koalisyonun kurulmasını önlemek için Yamina’nın bazı milletvekillerinin üzerinde baskı kurarak güven oyuna destek vermemelerini sağlamak amacıyla son günlerde düzenledikleri gösteriler dikkat çekiyor.