Türk savunma sanayii, farklı coğrafyalardaki ülke donanmalarının ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Dearsan Tersanesi, Nijerya Donanması için inşa ettiği ilk 76 metre Açık Deniz Karakol Gemisini (OPV 76) gerçekleştirilen törenle denize indirdi.

Dearsan Tersanesi'nde gerçekleştirilen törene Nijerya Deniz Kuvvetleri heyeti katılım sağladı.

F9W56oAWkAAnLDI

Nijerya'nın ilk Açık Deniz Karakol Gemisinin törenle denizle buluşması sonrasında Nijerya Donanma heyetinin katılımıyla 57 metrelik 'Tuzla' Sınıfı Karakol Botu ile seyir icra edildi.

Dearsan Tersanesi ile Nijerya Donanması arasında Kasım 2021'de imzalanan sözleşme kapsamında Türk şirket, Nijerya için 2 adet 76 metre Açık Deniz Karakol Gemisi'nin inşasına başladı.

F9XACs8WcAA5oCz

Nijerya Donanması, Türkiye'den tedarik edeceği açık deniz karakol gemilerini korsancılık, kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretiyle mücadelenin yanı sıra doğal afetlerde insani yardım faaliyetlerini icra etmek amacıyla kullanacak.

Dearsan Tersanesi, geminin Nijerya’ya tedarik edilecek konfigürasyonuna 40mm baş topu, ASELSAN STAMP 12.7mm UKSS, 12.7 ile 25mm veya 30mm UKSS ve ASELSAN MAR-D radarının entegrasyonunu sağladı.

Dearsan OPV76 Açık Deniz Karakol Gemisi

Dearsan’ın açık deniz karakol gemisi OPV76, modüler mimarisi ile devriye görevlerinden arama kurtarma ve yüzey harbine varıncaya kadar birçok farklı görevi yerine getirebiliyor.

4 adet Dizel Motor ve 2 adet CPP Pervane’den oluşan CODAD tahrik sistemine sahip gemide 3 adet dizel jeneratör bulunuyor. 

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

F9W_b9uW0AAskCj

Farklı baş topları, uzaktan komutalı silah sistemleri ve savaş zamanı satıhtan satıha ile donatılabilen OPV76 kullanıcının ihtiyaçlarına göre donatılabiliyor.

Uzunluk 76.8 m
Genişlik 11 m
Menzil 2500 nm
Denizde kalma süresi 16 gün
Su Çekimi 2.9 m
Azami Hız 28 knot
Deplasman 1200 ton
Tahrik Sistemi CODAD (4x Dizel, 2 CPP Pervane)
Mürettebat 43 kişi
Yapı Malzemesi Çelik
Üst Yapı Malzemesi Sealium