TÜRKSAT 6A Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak TÜRKSAT 6A Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak

ABD yönetiminin Çinli Huawei'nin kullanımını sınırlama baskısı, yeni nesil teknolojiler piyasaya sürülürken Nokia için büyük fırsatları da beraberinde getiriyor. Nokia'nın yeni CEO'su Pekka Lundmark, Nokia'nın geleceğe dair planları ve mevcut durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

5G Yarışı her geçen gün politikleşmeye devam ediyor. CEO Pekka Lundmark, Nokia'nın bu politik alanda yer almak için çabaları ve bir strateji belirlemeye çalışmasıyla yeniden kendisini bulmasının zaman alacağını belirtti. 

Nokia planlamasında yenilikçi ve temkinli davranıyor

Lundmark, ​​"Dünyanın hemen hemen her yerinde hükümetlerle iyi ilişkiler sürdürmek son derece önemli. Biz de dünyanın farklı yerlerindeki hükümetlerle iletişim halindeyiz, ancak bu bizim için neredeyse alelade bir durum zaten." diye konuştu. Nokia CEO'su, Nokia'nın geniş ürün portföyü ve stratejisi hakkındaki düşüncelerini açıklamadı. Şirket daha düşük marjlı işler üstlendiği için ikinci çeyrekte temel kârında beklenmedik bir artış sağlasa da, geçen yıl ürünler anlamında yanlış adımlar atmıştı.

Geçen hafta Nokia'nın en üst mevkisine getirilen Lundmark açıklamasında, "Şu an yapacağımız şey mevcut planları gözden geçirmek ve daha sonra da muhtemelen portföyü nasıl geliştireceğimize dair olarak yeni planlar yapmak olacak." dedi. "Aklımda teoriler ve fikirler var ancak yine de görevdeki beşinci gün bunlar hakkında konuşmak için çok çok erken." diye konuşan Lundmark, yıl sonundan önce konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi umduğunu da belirtti.

Tecrübeli isimleri bünyesine dahil ediyor

Bu yılın başlarında Nokia'nın yönetim kurulu başkanlığını devralan, küresel telekom sektörünün en yüksek profilli kadın liderlerinden biri olan Sari Baldauf ile Lundmark yakın çalışma arkadaşları olacak.

Lundmark konuyla alakalı olarak, "Yönetim kurulu şirket yönetiminden şirketin stratejik gelişim yönünü belirlemesini, ardından da bunu onlara sunmasını bekliyor." dedi.

Lundmark 1990'larda Nokia'nın şebeke bölümünde 10 yıl çalışmış, ardından 20 yılını da diğer alanlarda başka şirketlerde çalışarak geçirmişti. Kendisinin bu göreve gelmeden önceki görevi Fin enerji şirketi Fortum'un CEO'luğuydu. Pekka şirketteki yeni rolüyle ilgili olarak "Bu iş benim hayalimdeki iş ve kesinlikle benim için bir tür eve dönüş." açıklamasında bulundu.