Mars yüzeyinde gezebilecek bir Rover olarak tasarlanan “Perseverance” uzay aracı Mars’taki görevine başladı. Perseverance ile Mars yüzeyinden toplanan örnekler koruyucu tüpler içerisinde Dünya’ya geri getirilecek. Getirilen örneklerin içeriği incelenerek geçmişte var olmuş ya da şu an var olan bir yaşama dair izler aranacak.

CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği

Tüplerin içerisinde bulunacak olan taş ve toprak örneklerinin toplanması için ise ikinci bir Rover kullanılacak. İkinci Rover, Perseverance’i takip ederek tüpleri toplayacak ve tüplerin yörüngeye ulaşmasını sağlayacak uzay aracına yükleyecek. Tüpleri yörüngeye ulaştıracak olan uzay aracı MAV'in (Mars Ascent Vehicle) güç ünitesi MAPS (Mars Ascent Propulsion System) şu anda gelişim aşamasında.

New Atlas tarafından yapılan habere göre MAPS’in geliştirilmesine yardımcı olması için NASA, Northrop Grumman ile 84,5 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı. MAPS projesi şu anda başlayarak 14 aylık bir periyoddan oluşacak. Önümüzdeki 14 ay boyunca Northrop Grumman tahrik sistemi, lojistik destek ve gerekli ekipman tedariki gibi konularda NASA’ya yardım edecek.

MAPS sayesinde çalışır hale gelecek olan MAV uzay aracı, topladığı örnekleri Mars’ın yüzeyinden Mars’ın yörüngesine taşıyacak. Bu noktada örnekler yine bir başka uzay aracı tarafından MAV’den teslim alınarak Dünya’ya getirilecek.