Northrop Grumman, Güney Kore'nin RQ-4 Global Hawk İHA'larına teknik ve lojistik destek sağlayacak.

Defense World sitesinde yer alan haberde, ABD merkezli savunma şirketi Northrop Grumman'ın Güney Kore envanterinde bulunan RQ-4 Global Hawk İHA'lara teknik ve lojistik destek için Seul hükümeti ile 109 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladığı ifade edildi.

Yeni yapılan sözleşme, RQ-4 Global Hawk İHA'ların idamesi için taraflar arasında Ekim 2020'de imzalanan 158,4 milyon dolarlık sözleşmeye ek olarak hayata geçirildi. 109 milyon dolarlık sözleşme, RQ-4 İHA'lara teknik ve lojistik desteği kapsıyor.

Sözleşme kapsamında çalışmaların Güney Kore ve ABD'de gerçekleştirileceği ifade edilirken, sözleşmenin 29 Şubat 2024 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Güney Kore, 2014 yılında ABD ile yapılan anlaşma kapsamında Northrop Grumman şirketinden 4 adet RQ-4 Global Hawk İHA satın almıştı.

RQ-4 Global Hawk İnsansız Hava Aracı (İHA)

ABD merkezli savunma şirketi Northrop Grumman tarafından geliştiriken RQ-4 Global Hawk; Yüksek İrtifa - Uzun Havada Kalış (HALE) sınıfı insansız hava aracı olarak biliniyor.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

14.5 metre uzunluğa, 4.7 metre yüksekliğe, 39.9 metre kanat açıklığına sahip olan Global Hawk, azami 60.000ft irtifada görev yapabiliyor. 360 kilogram faydalı yük kapasitesi bulunan RQ-4, 32+ saat havada kalış süresine ve 22.780+ kilometre menzile sahip.