Sipariş, 4000 tüfeklik partinin yanı sıra, ilk 7 yıl boyunca yedek parça, 20 yıl boyunca da bakım ve destek ekipmanları teminini kapsıyor. 

Alım kararı, Norveç Savunma Bakanlığı tarafından iki buçuk yıl önce başlatılan, FN Herstal'ın üç önemli Amerikalı tedarikçiye karşı yarıştığı bir dizi teknik değerlendirme ve ticarî müzakere sürecinin ardından çıktı. Böylelikle, Norveç, Silahlı Kuvvetleri için FN MINI 7.62'yi seçen ve birliklerinde standartlaştıran 37’nci ülke oldu.

Defense Here'in haberine göre söz konusu sipariş, Norveç ordusuyla FN Herstal arasındaki ilk ticarî alışveriş değil. Norveç’in kararı, yakın geçmişteki bir başka sipariş paketinin bu ülkenin ordusunda doğurduğu güvene dayanıyor. Oslo yönetimi, 2010 yılında da 5.56 x 45mm NATO kalibresinde birinci nesil FN MINI hafif makineli tüfek temini için aynı şirkete ilk büyük siparişini vermişti. İlk parti makineli tüfek alımının sahaya yansıyan yüksek performansı kuzey Avrupa ülkesinin ordu kurmaylarında büyük bir memnuniyetle karşılandığından, FN Herstal 11 yıl sonra gelen ikinci önemli satış fırsatında da pek fazla zorlanmadan ipi göğüsledi. 

Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

Yeni parti satış, Belçikalı üretici için sipariş büyüklüğünün yanı sıra çeşitli seviyelerde başka bazı başarıları da simgeliyor. FN Herstal söz konusu sözleşmeyle Avrupa’da, özellikle de NATO’ya bağlı ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir ortak olarak, hafif silahlar alanında bu coğrafyadaki liderliğini onaylatmış oldu. 

Adı, Fransızca “Mini Makineli Tüfek” (Mini Mitrailleuse) sözcüklerinin kısaltmasından gelen FN Minimi, şu anda yeryüzünde askerî birliklere ve iç güvenlik kurumlarına hizmet veren en popüler hafif makineli tüfeklerden biri. Bu silah, dünyanın dört bir köşesindeki 75 ülkenin ordusu ya da polis güçleri tarafından yaygın şekilde kullanılıyor. 

1970’lerin sonlarında Belçika merkezli FN Herstal’ın mühendisleri tarafından geliştirilip piyasaya sürülen 5.56 mm ve 7.62 mm kalibreli FN Minimi’ler, o tarihten sonra istikrarlı bir şekilde gelişti ve kendi kategorisinde dünya çapında büyük bir şöhret elde etti.

FN Minimi, yalnızca Belçika çıkışlı olarak satılmıyor, aynı zamanda Kanada, Avustralya, İtalya, Endonezya, Japonya, İsveç, Yunanistan ve İsviçre'de sırasıyla Colt Canada, Lithgow Arms, Beretta, PT Pindad, Sumitomo Heavy Industries, Bofors Carl Gustaf ve Astra Arms S. A. tarafından da lisans altında üretiliyor. 

Barut gazının itme gücüne dayalı uzun stroklu bir piston sistemi kullanan ve tıpkı diğer NATO standardı taarruz tüfekleri gibi M16, FNC) STANAG magazinleriyle sol taraftan beslenen FN Minimi Mk3, standart Minimi’lere göre birçok geliştirilmiş özellik içermekte. Silah, ilk kez Kasım-2013'te, Fransa'nın Paris kentinde düzenlenen Milipol Vatan ve Güvenlik Fuarı’nda dünyaya tanıtılmıştı. 

Sözleşmenin parasal boyutu ise kamuoyuna açıklanmadı. 

FN Minimi Mk3

- Vücut zırhı ve yük taşıma ekipmanının dengelenmesine izin vermek için uzunluğu 5 farklı pozisyonda ayarlanabilen ergonomik bir dipçik. Ayrıca, dipçik ideal bir yanak dayama yüksekliğine göre de ayarlanabiliyor. Kullanıcı, yanağını dipçik mekanizması üzerinde düzgün bir şekilde konumlandırırken, gözünü de hedefe doğru şekilde hizalayabilir. Tüfeğe, katlanabilir bir omuz dayanağı, yanı sıra da ateş hızını stabilize eden ve keçe geri tepmesini azaltan bir hidrolik tamponu entegre edilmiş.

- Rahat bir handguard ve üç ileri MIL-STD 1913 Picatinny aksesuar rayı sunan yeni bir handguard / bipod düzeneği. Yüksekliği 3 ayrı konumda ayarlanabilen bipod, geriye katlandığında, alt raydaki bir aksesuarla bile handguard şekline entegre olabiliyor. 

- Kullanıcının eli ister güçlü, isterse zayıf olsun, ona her durumda daha iyi bir tutuş sağlayan ergonomik şekilli bir eğme kolu

- Cephane yükleme işlemi sırasında tüfeğin kayışını doğru konumda tutan tırnaklara sahip, geliştirilmiş bir besleme tepsisi (Kullanıcının ayakta durduğu pozisyon, cephane yüklemede en doğru pozisyon olarak saptanmış)

- Namluya yanlışlıkla dokunma riskini büyük ölçüde azaltan, isteğe bağlı bir ısı kalkanı

- FN MİNİMİ 7.62'nin mekanizmasının 5.56 x 45mm’lik mühimmatı ateşlemeye dönüştürülebilirliği.

- Hem çıkarılabilir magazinlerle, hem de kutudan şerit cephane beslemesiyle verimli çalışılabilirlik