Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı Avustralya'dan Taipan helikopter filosuna erken emeklilik kararı

Norveç Savunma Malzemesi Ajansı 11 Ocak'ta Norscrap West ile Fridtjof Nansen sınıfı HNoMS Helge Ingstad gemisini hurdaya çıkarmak için bir sözleşme imzaladı. Şirket, Hanøytangen'deki tesisinde fırkateyni yıl sonuna kadar hurdaya çıkaracak.

Military Leak sitesinde yer alan haberde, geminin sahip olduğu özelliklerinin gizliliğini korumak amacıyla yerli bir şirket tarafından hurdaya çıkarılacağı ve sürecin Norveç Güvenlik Yasası'na uygun olarak teknik uzmanların denetiminde devam edeceği, sözleşmenin takriben 7 milyon ABD doları tutarında olduğu ancak geri kazanım vesilesiyle maliyetin azaltılmasının beklendiği ifade edildi.

2018 yılında HNoMS Helge Ingstad fırkateyni, bir NATO tatbikatından dönerken tanker gemisi Sola TS ile çarpışmıştı. 14 Mayıs 2019'da tarihinde Norveç Silahlı Kuvvetleri yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre, Helge Ingstad'ın onarım maliyetinin gemiyi inşa etmenin maliyetinin neredeyse üç katından (1,4 milyar doları) fazla olacağı belirtildi. Geminin bu yüksek onarım masrafı sebebiyle hurdaya çıkarılacağı anlaşıyor.