ABD'den Hindistan'a Stryker M-SHORAD teklifi ABD'den Hindistan'a Stryker M-SHORAD teklifi

Norveç ordusu, envanterindeki silah sistemlerinin mühimmat sayısını artırıyor.

Norveç Silahlı Kuvvetleri, İsveç merkezli Saab ile yapılan 15 yıllık anlaşma kapsamında envanterindeki Carl-Gustaf M4 silah sistemi için mühimmat siparişi verdi.

Söz konusu sipariş, Norveç Silahlı Kuvvetlerinin Carl-Gustaf silah sistemi ve mühimmat alımına izin veren 15 yıllık bir çerçeve anlaşmasını kapsamında gerçekleşti. Sipariş, diğer mühimmat türlerinin yanı sıra yeni geliştirilen programlanabilir yüksek patlayıcılı mühimmat HE 448'i içeriyor.

Saab tarafından yapılan açıklamada, "Carl-Gustaf mühimmatımızla Norveç Silahlı Kuvvetlerini desteklemeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu mühimmat, Norveç'in savunma kapasitesini daha da güçlendirecek." ifadelerine yer verildi.

Carl-Gustaf M4 silah sistemi, birçok mühimmat ile kullanılabilen, hafif ve çok amaçlı silah sistemi olarak biliniyor. Hür türlü muharebe durumuna hazır, taktiksel esneklik sağlayarak daha hızlı angajman, daha yüksek isabet olasılığı sağlayan Carl-Gustaf M4, kara kuvvetleri tarafından bir tanksavar silah sistemi olarak ve diğer hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanılıyor. 

Saab şirketi, Carl-Gustaf M4 silah sistemi için şu ana kadar Norveç dahil 15 farklı ülke ile sözleşme imzaladı. Norveç, Ocak 2021'de Carl-Gustaf M4 sipariş vermiş olup bu silah sisteminin dünya çapında 14'üncü kullanıcısı oldu.