Norveç, donanmasının deniz saldırı yeteneklerinin güçlendirilmesi için alımlarına bir yenisini ekledi.

Norveç Savunma Malzemesi Ajansı (Forsvarmateriell), Norveç Donanması'na ek Deniz Saldırı Füzesi (NSM) tedariki için Kongsberg ile sözleşme imzaladı.

NSM üreticisi Kongsberg tarafından yapılan açıklamada, "Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG), Norveç Donanması'na teslimatlar için devam eden Deniz Saldırı Füzesinin (NSM) tedariki için Norveç Savunma Malzemesi Ajansı (FMA) ile ek bir anlaşma imzaladı." ifadeleri kullanıldı.

NSM 1

Sözleşme kapsamında tedarik edilecek füze sayısına dair bilgi verilmezken, sözleşmenin değeri 487 MNOK (46 milyon dolar) olarak kayıtlara geçti.

NSM gemisavar füzeleri, Norveç Kraliyet Donanması'nın altı Skjold sınıfı korvetinde ve dört Fridtjof Nansen sınıfı fırkateyninde konuşlandırılıyor.

nsm_ramu02

Naval Strike Missile (NSM)

Norveç merkezli savunma şirketi Kongsberg tarafından geliştirilen NSM füzesi; alçak irtifalarda uçarak 180 kilometreden daha uzak mesafelerde bulunan hedefleri vurabilme özelliği ile öne çıkıyor.

NSM Füzesi; 0.7-0.9 Mach hıza, 407 kilogram ağırlığa, 3.96 metre uzunluğa, yaklaşık 200 kilometre azami menzile ve deniz ile kara hedeflerini vurma kapasitesine sahip.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

Gelişmiş bir arayıcı başlığa ve yüksek manevra kabiliyetine sahip NSM Füzesi; hedef tanıma teknolojisi ile ikincil hasar riskini azaltırken, tespiti de oldukça zor olarak belirtiliyor. GPS olmayan ortamlar için tasarlanan füze, elektronik harbe karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor.