Norveç, donanmasının devriye ve gözetleme yeteneklerini geliştirilmesi için alımlarına bir yenisini ekledi.

ABD Donanması, Lockheed Martin'e Norveç için 6 adet Sikorsky MH-60R Seahawk helikopteri üretilmesi kapsamında 364 milyon dolarlık bir sözleşme verdi.

Lockheed Martin'in iştirak şirketi olan Sikorsky tarafından tasarlanıp üretilen MH-60R Seahawk, Norveç'in arama kurtarma, kıyı ve açık deniz devriyesi de dahil olmak üzere çok sayıda deniz görevi gerçekleştirmesine olanak sağlayacak.

Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği Almanya'dan Ukrayna’ya 142 milyon avroluk mühimmat desteği

Norveç'in siparişi, bir aydan kısa bir süre içinde verilen ikinci MH-60R sözleşmesi konumunda bulunuyor. 12 Ekim 2023'te ABD Donanması, Lockheed Martin'e İspanyol Donanması için 8 adet MH-60R Seahawk helikopteri için sözleşme vermişti.

Seahawk helikopterini ilk kez envanterine ekleyecek olan Norveç, sipariş edilen 6 adet helikopteri 2027 yılına kadar teslim almayı planlıyor.

Avustralya-MH-60R-seahawk

Sikorsky MH-60R Seahawk

Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky tarafından, UH-60 Blackhawk’ı temel alarak üretilen ve S-70 helikopter ailesinin bir üyesi olan MH-60R Seahawk, denizaltı savunma harbi (DSH), su üstü harbi (ASuW), özel operasyon ve arama kurtarma birimleriyle çalışabilme, havadan ikmal ve komuta kontrol yeteneklerine sahiptir.

Tam entegre görev sistemi, eksiksiz durumsal farkındalık ve eyleme geçirilebilir bilgi oluşturarak, hem yakın hem de ufuk ötesindeki hedef gemiyle etkileşime olanak sağlayan MH-60R Seahawk’ın şu ana kadar 330 adet üretimi yapıldı ve  5 ülkede hizmet vermektedir. 2023 yılı itibariyle de helikopter, 1 milyon uçuş saatine ulaşmıştır.