Türk savunma sanayiinin zırhlı araçlar alanında öncü firmalarından olan Nurol Makina ürünlerini Macaristan’da görücüye çıkardı.

Macaristan’ın orta bölümünde, başkent Budapeşte’nin güneyinde bir kent olan Kecskemét’te gerçekleştirilen Uluslararası Kecskemét Airshow 2021’de sergilenen Ejder Yalçın ve Yörük araçları 28-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğin en dikkat çekici ürünlerinden oldu.

Etkinlik temelde havacılık gösterilerini kapsasa da Macar ordusu kara unsurlarının gösterileri ve kara araçları sergisi gibi faaliyetlere de yer veriliyor.

Türk Yıldızları Hava Akrobasi timi, bu yıl da müthiş gösterilerini Uluslararası Kecskemét Airshow 2021 kapsamında Macaristanlılara sunacak.

Etkinliğin Nurol Makina açısından önemli olmasının bir diğer sebebi de Ejder Yalçın’ın Macaristan’a ihraç edilmiş olması.

Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın’ı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sonra envanterine alan ilk NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülke, Macaristan olmuştu.

Nurol Makina, Ejder Yalçın’la yakaladığı bu büyük başarının, Yörük 4×4 hafif zırhlı aracın ihracatında da önemli bir referans olacağını düşünüyor.

Yörük 4x4 T Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Nurol Makina’nın en yeni tasarımlarından olan Yörük 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, V şeklindeki monokok bir gövdeye sahip. Gelişmiş aktarma organları, araca kırsal ve kentsel alanlarda hızlı ve yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor.

Düşük ağırlığı ve yüksek koruma özellikleri, en zorlayıcı ve asimetrik tehditler karşısında operasyonel üstünlük ve yüksek esneklik sağlıyor. Yeni nesil bir araç olan Yörük 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, ölçeklenebilir kompozit malzeme zırhının mükemmel bir kombinasyonunu temsil ediyor. Ayrıca, segmentindeki diğer araçlara kıyasla daha yüksek hız ve üstün koruma özellikleri sayesinde Yörük Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı VIP konvoylarında koruma aracı olarak uygun görülüyor.

Yörük 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, emniyet güçlerinin ve askeri birliklerin kullanımı için tasarlandı. Yörük 4x4’ün modüler tasarımı sayesinde yüksek yoğunluklu çatışma ortamlarında, muharip, personel taşıyıcı, hava savunma ve keşif gibi operasyonlar için geniş bir kullanım alanı sunuyor. Kullanıcı ihtiyaçları ve modern savaş alanı sistemlerinin entegrasyonu, en baştan dikkate alındı, bu yüzden Yörük 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar çok amaçlı kullanımlar için uygun bir çözüm.

Ejder Yalçın 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Ejder Yalçın 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, Nurol Makina tarafından, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal BEKA alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platform olarak biliniyor.

Ejder Yalçın 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor. Ejder Yalçın 4x4’ün geliştirilmesi sırasında üstün bekâ özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutulmuş ve böylece personelin güven içinde, etkin görev yapması için ideal bir platform oluşturuldu.

Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış

Ejder Yalçın Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Konfigürasyonları

Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebilmekte ve bu sayede farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebiliyor.

Ejder Yalçın 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı; Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Keşif Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı, KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı, Tansksavar Aracı, Havan Aracı ve Zırhlı Ambulans Aracı gibi kullanıcının değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunuyor.

Avrupa’da Ejder Yalçın

Ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için Ejder Yalçın 4x4'ü tercih eden bölge ülkelerinden Macaristan, araca Gidran adını vermişti. Bu, Ejder Yalçın'ın Avrupa Birliği ülkelerine ilk ihracatı olarak dikkati çekerken, araçların partiler halinde teslimatı sürüyor.

Gidran için Ejder Yalçın 4x4'e Macar ordusuna özgü donanımlar kazandırıldı. Bununla beraber araca mobilite, ergonomi gibi birçok hususta ekstra iyileştirmeler yapıldı.

Ejder Yalçın 4x4, 2017'de Slovakya'daki "Endüstri Günü" etkinliğinde, Slovakya ordusunun gelecek dönemde envanterine dahil etmeyi düşündüğü araçlarla ilgili testlerde boy göstermişti.

Araçlar, test için hazırlanan ve çeşitli zorluklar içeren parkurda güç, dayanıklılık ve hareket kabiliyetlerini sergiledi.