ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Salı günü raflardaki yerini alan anı kitabında dünya liderlerine dair çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Obama’nın yeni kitabında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “koğuş ağası” benzetmesi yapması dikkat çekti.

The Moscow Times’ın haberine göre Obama, Vladimir Putin’i bölgesel bir koğuş ağasına benzetti. Obama, kitapta geçen ifadelerinde Rusya Devlet Başkanı'nı, "Putin'i garip bir şekilde tanıdık buldum. Nükleer silahlar ve BM Güvenlik Konseyi'nin vetosu dışında bir koğuş ağası gibi... Putin aslında bana; ne dediğini bilen, dar deneyimlerinin dışına çıkmayan, rüşvet veren, sert ve duygusuz karakterleri hatırlattı." şeklinde anlattı.

Barack Obama’nın 8 yıllık görev süresince iki ülke ilişkilerinde sık sık anlaşmazlıklar olduğu biliniyor. En son 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve 2016’da ABD'nin Rusya’yı cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ile suçlamasıyla gerilim doruk noktasına ulaşmıştı.