Otomobil ve hafif ticari araç pazarına ilişkin rakamların açıklandığı çevrimiçi toplantıya katılan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu yaptığı açıklamalarda devam eden çip sorununun 2022’nin ikinci çeyreğini de etki altına alabileceğini söyledi.

“Ağustos ayında tedarikte sorun yaşanmaması halinde satışların 90 bin adede ulaşabileceği" şeklinde iddiaları değerlendiren Bilaloğlu, bu tahminlerin oldukça gerçekçi olduğunu dile getirdi.

CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği

Araç bulunurluğu konusunda sıkıntının devam etmesinin beklenen bir şey olduğunu söyleyen Bilaloğlu, "Daha dün markalarımızla uzun bir konferanstaydım. Çip krizi sadece marka üzerinde bir sorun değil, sektörün sorunu biliyorsunuz. Yani o yüzden burada konuşulanları sektör adına da söyleyebilirim. Şu anki durum şunu gösteriyor; Bu çip krizi en azından 2022'nin ilk çeyreğine kadar sürecek. Muhtemelen 2022'nin ikinci çeyreğini de etkileyecek. İnşallah 2022'nin ikinci yarısından sonra çiple ilgili bir krizle sektör artık karşı karşıya kalmayacak." dedi.

"Hazine ve Maliye Bakanlığı, ÖTV istismarlarını araştırıyor"

Bazı bayilerin ÖTV konusunda istismarda bulunduğu ve fırsatçılık yaptığı yönündeki söylemlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından araştırıldığını ve bu durumun halihazırda basında yer aldığını söyleyen Bilaloğlu, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum; biz bu araştırmayı, bu konudaki hassasiyeti ayakta alkışlıyoruz. Maliye Bakanlığımızın, bu konuda ya da herhangi bir perakendede usulsüzlük veya fırsatçılık yapılıyorsa bunun önüne geçmesi ve tabii ki bunların durdurulması lazım." şeklinde konuştu.

"Usulsüzlük yapan yetkili satıcı sayısı çok az"

Otomotiv sektörünün; çok sıkı denetim altında olan, gerek markalar gerekse devlet tarafından denetim altında bulunan ve yönetmeliklerle indirim veya fiyat artışı konularında çok net tanımlanmış bir sektör olduğunun altını çizen Bilaloğlu, "Yani ciddi anlamda denetim ve yönetmeliklerle yönetilen bir sektör olarak sadece çok az sayıda bayinin tüm sektörü zan altında bırakmasından da çok rahatsızız. Çünkü denetim sonunda da göreceğiz; burada bu usulsüzlüğü yapan yetkili satıcı sayısının hakikaten çok az sayıda olduğunu adım gibi biliyorum. Ama ne yazık ki bunun basına sanki tüm sektörün çok düzgün çalışmayan, fırsatçı bir sektör gibi yansıması ve algılanması bu işin bizim açımızdan açıkçası en üzücü tarafı... O yüzden bu algının da belki düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında yıl sonu pazar tahminlerini yükseltmelerine de değinen Bilaloğlu,  825-875 bin satış rakamının pazarın gidişatıyla ilgili potansiyeli yansıttığını belirtti.