STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor! STM CTF (Capture The Flag) heyecanı başlıyor!

Geçtiğimiz pazartesi günü ABD seçimleri konu edinerek Donald Trump destekçisi phishing (oltalama) e-postalar yayıldığını belirtmiştik. Bu e-postalarda ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası için bağış toplandığı belirtilerek dolandırıcılık yapılıyordu. Kısa bir süre sonra oltalama e-postalarda yön değişikliği oldu.

Yeni gelen haberlere göre şimdiki oltalama e-postalarında Demokrat Parti teması işlenmeye başladı. Özellikle partinin gönüllüleri hedef alınarak saldırı düzenlendiği aktarılıyor.

Demokrat Parti temalı phishing

Gönderilen oltalama e-postalarında yer alan yazı tarzının Demokratik Ulusal Komite internet sitesiyle aynı olduğu aktarılıyor. E-postaların özellikle Trump ve Biden canlı yayınından sonra gönderilmeye başlandığı diğer bilgiler arasında.

Gönderilen e-postanın ekinde bir Word dosyası bulunuyor. Bu ek dosyanın işleme alınmasıyla birlikte de Emotet malware (kötü amaçlı sistem) çalışmaya başlıyor. Bu malware hakkında da gelen haberleri size aktarmıştık. Bu malware kullanıcı parolalarını çalmayı amaçlıyor.

Araştırmaya göre 30 bin adet e-posta gönderilmiş durumda. Bu nedenle kullanıcıların dikkatli olması için çağrı yapıldı.

Söz konusu e-postanın farklı gönderici ismi ve konu başlığıyla gönderildiği aktarıldı. E-postalarda gönüllülerin dikkatini çekecek “Kazanmak organize olmaktan geçer.” gibi cümleler kullanılıyor.