Küresel hedeflerine cesur adımlarla ilerleyen, 5 kıtada 60'tan fazla ülkede faaliyet gösteren Otokar, 2021'i bir önceki yıla kıyasla ciro bazında yüzde 55 büyüme ile tamamladı.

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

Pandemi koşullarında iç ve dış pazarlarda faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şirketin büyümesiyle ilgili şunları söyledi: 

"2021 yılında ciromuz önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 artışla 4,5 milyar TL'ye ulaştı. Küresel ölçekteki rekabetçi konumumuzu koruduk, ihracatımızı 345 milyon ABD doları seviyesine çıkardık. Esas faaliyet kârımız bir önceki yıla oranla yüzde 69 artarak 1 milyar 76 milyon TL’ye, net kârımız ise 1 milyar 42 milyon TL’ye ulaştı. 2021'de ticari araç ve savunma sanayii satışlarımız ise ciromuz içinde dengeli bir bir dağılım gösterdi."

Yıl boyunca mevcut ve yeni ürün geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Serdar Görgüç, “Ar-Ge yatırımlarımız önceki yıla oranla yüzde 49 artış gösterek toplam 300 milyon TL olarak gerçekleşirken, son 10 yılda Ar-Ge harcamalarımızın ciromuz içindeki ortalama payı yüzde 8 oldu.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası yine otokar

Otobüs sektöründeki liderliklerini sürdürdüklerini belirten Serdar Görgüç; “13'üncü kez Türkiye’nin otobüs pazarı lideri olduk; 2021 yılında satılan yaklaşık her iki otobüsten biri Otokar oldu. Türkiye’nin önemli şehir içi ulaşımı ihalelerini kazanarak bir kez daha Türkiye’nin üç büyük şehrinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’in, otobüs tedarikçisi olduk. Turizm ve servis taşımacılığının da en çok tercih edilen otobüs markası yine Otokar oldu. Kullanıcılarımıza bize duydukları güven için teşekkür ediyorum.” dedi.

Azerbaycan'dan Otokar'a 50 adet doğalgazlı otobüs siparişi | Otokar Haberler

Ticari araçta otobüsün yanı sıra 8,5 tonluk kamyon pazarında Otokar’ın önemli oyunculardan biri olduğuna dikkat çeken Görgüç, “Faaliyet gösterdiğimiz 8,5 tonluk kamyon pazarında satışlarımızı pazar büyümesinin de üzerinde arttırdık.” ifadelerini kullandı.
 

“Avrupa’da hedef alternatif yakıtlı otobüslerle büyümek”

Otokar otobüslerinin bugün Avrupa başta olmak üzere 50'yi aşkın ülkede yolcu taşımacılığında kullanıldığını belirten Serdar Görgüç şirketin Avrupa pazarındaki konumuna ilişkin, “2021 yılında hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Slovakya’nın başkenti için ürettiğimiz otobüslerimiz hizmet vermeye başladı. Avrupa’da İspanya, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelere ihracatımız sürerken bunun yanında Orta Doğu’dan yüksek adetli siparişler aldık. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Başta Avrupa olmak üzere, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sürdürülebilir şehirciliği benimseyen belediyeler 2021 yılında da alternatif yakıtlı araç tercihlerini sürdürdü. Alternatifli yakıtlı araçlar konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan doğalgazlı şehir içi otobüsleri için siparişler aldı.” ifadelerini kullandı.
 Otokar'ın elektrikli otobüsü Almanya'da tanıtıldı
Otokar’ın yeni nesil elektrikli otobüsünün tanıtım çalışmalarına Türkiye’nin yanı sıra Avrupa genelinde de devam ettiklerine dikkat çeken Görgüç, “Elektrikli şehir içi otobüsümüz için Avrupa’da Almanya’da IAA Mobility Fuarı’nda 2 bin yolcu taşımacılığıyla başlayan tanıtım turumuz İspanya, İtalya, Fransa, Romanya ve Benelüks ülkeleriyle devam etti. Aracımız, kullanıcı ve operatörlerin büyük beğenisini kazandı. Gelecek yıllarda bu segmentte Avrupa’daki ürün sayımızı artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ticari araç alanında fabrikadaki yatırım faaliyetlerine devam eden şirket, 2020 yılında imzaladığı IVECO BUS otobüslerinin Türkiye'de üretilmesine yönelik anlaşma kapsamında da ilk araçların üretim ve teslimatlarına başladı.
 

“Otonom askeri araç geliştirmek için önemli bir adım attık"

Savunma sanayiinde NATO ülkelerinde ve Birleşmiş Milletler güçleri görevlerinde aktif olarak görev yapan Otokar askeri araçlarının ülkemizin yanında 35'ten fazla dost ve müttefik ülkeye ihraç edildiğini hatırlatan Otokar Genel Müdürü, savunma sanayiindeki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Geçtiğimiz yıl farklı coğrafyalardan aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklanırken,  Koronavirüs pandemisi kaynaklı seyahat engellerinin kalkmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında düzenlenen etkinlik ve fuarlara katılma ve kullanıcılarımızla yüz yüze gelme fırsatı bulduk. ARMA 8x8 zırhlı aracımız ve TULPAR paletli muharebe aracımız Kazakistan Ordusunun zorlu şartlarda gerçekleştirdiği testlerini üstün başarıyla tamamladı. Otonom askeri araç geliştirme ve uygulamalarına yönelik uluslararası bir iş birliği anlaşması imzalayarak, insansız kara araçları segmentini oluşturma yolunda önemli bir adım attık."

Arma 8x8 Zırhlı Araç | Otokar
 
“Faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik konuları odağında yürütüyoruz"

Küresel bir marka olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Otokar’ın bir taraftan da teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerini geliştirmeye devam ettiğini belirten Görgüç, “10 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge harcamamız 1,6 milyar TL'ye ulaştı. Çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığımız çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik konuları odağında yürütüyoruz. Yeşil Mutabakat’ın AB ile ticaretimize getirebileceği etkiler üzerinde çalışmalarımızı sürdürürken, Koç Topluluğu’nun Kültürel Dönüşüm Programı'nın önemli bir parçası olan 2050 Karbon Nötr Programını büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Bu doğrultuda alternatif yakıtlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi konular üzerinde çalışıyoruz.” dedi.
 
2022 yılı hedefleri

Otokar’ın sürdürülebilir büyümesini 2022 yılında da korumayı hedeflediklerini belirten Serdar Görgüç son olarak, “Otomotiv ve savunma sanayii alanlarında küresel bir oyuncu olma hedefimizden taviz vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ticari araçlarda yurt içindeki lider konumumuzu sürdürürken yurt dışı pazarlarda başta Avrupa olmak üzere araç sayısı ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Savunma sanayii alanında ürün ve kabiliyetlerimizi ülkemiz faydasına sunmaya devam edip, yurt dışındaki hedef pazarlarımızda varlığımızı artırmak için çalışacağız. Bu hedeflerimize ulaşmak için çalışanlarımızın özverileri gayretleri, kullanıcılarımızın güveni ve iş ortaklarımızla sürdürdüğümüz uyum ve iş birliği bizim en büyük gücümüz olacaktır.” ifadeleriyle şirketin 2022 yılı hedeflerine ilişkin bilgi verdi.