Türk savunma sanayiinin ürettiği ve başarısını kanıtlayan zırhlı araçlar, yurt dışından talep görmeye devam ediyor.

Türk savunma sanayiinin önde gelen zırhlı araç üreticisi Otokar, bir Avrupa ülkesinin açmış olduğu Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ihalesi kapsamında yaklaşık 130 milyon avro değerinde 6x6 zırhlı araç satışı gerçekleştirdi.

Söz konusu satışın yapıldığı ülke açıklanmasa da araçların yakın zamanda "Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç" ihalesi başlatan NATO ve Avrupa ülkesi olan Estonya olduğu öngörülüyor.

Gerçekleştirilen satış kapsamında Otokar, her ne kadar platformun ismini açıklamasa da ürünün Arma 6x6 zırhlı araç olduğu tahmin ediliyor.

Otokar tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan bildirim ise şu şekilde:

"Şirketimiz, bir Avrupa ülkesinin açmış olduğu Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alımına ilişkin ihaleye 23 Kasım 2022 tarihinde teklif vermiş olup; ihaleyi kazandığımız tarafımıza bildirilmiş ve sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Söz konusu sözleşme 18 Ekim 2023 tarihinde imzalanacaktır .

Toplam sözleşme bedeli yaklaşık 130 milyon Euro olup, sözleşme 6x6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alımı ile bu araçların bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini kapsamaktadır. Sözleşme,  gerekli resmi makam onaylarının alınması sonrası, teminat mektubu işlemlerinin tamamlanması ve avans ödemesinin yapılmasını takiben yürürlüğe girecektir. Sözleşmeye konu teslimatların 2024 yılı ikinci yarısında başlaması ve 2025 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Bu açıklamada bahsi geçen ihaleye teklif verilmesine ilişkin olarak, Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 10.11.2017 tarih ve 2017/18 sayılı kararı ile verdiği yetkiye istinaden, Genel Müdürlük tarafından Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında, ihaleye teklif verildiği bilgisinin açıklanmasının ihalenin sonuçlanarak sözleşmenin imzalanmasına kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Erteleme kararı, ihaleye ilişkin sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi ve Şirketimiz meşru çıkarlarının ve rekabet gücünün korunması amaçlarıyla alınmıştır. Gelinen aşamada ihale sürecine ilişkin ihale makamı tarafından yapılacak bilgilendirmeler nedeniyle gizlilik sağlanamayacağından, işbu açıklama yapılmaktadır. "

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

arma-6x6-tekerlekli-zirhli-arac-1-500-300

Arma 6x6 Zırhlı Araç   

ARMA zorlu arazi koşullarında etkinliğini arttıran yüksek hareket kabiliyeti ve uzun mesafe yol koşullarında sürati ile her türlü iklim şartında görev yapmaya hazır, ordumuzun gücüne güç katacak modüler bir platform.

Yüksek seviyede balistik ve mayın koruma sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı ile ARMA, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan özel bir tasarıma sahip.

arma-6x6-taktik-tekerlekli-bozok-2-takvim-19-1920-730

Patlak gider lastikleri, merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS) ve ABS fren sistemi ile zenginleştirilmiş bağımsızhidro-pnömatik süspansiyonu, ARMA’ya zorlu arazi koşullarında üstün hareket kabiliyeti kazandırırken, personele de yüksek seviyede güvenlik ve konfor sunuyor.

ARMA modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan özel bir tasarıma sahip. ARMA 6x6, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, KBRN keşif aracı, radar aracı, sürücü eğitim aracı, yaralı tahliye aracı, EYP imha aracı, komuta kontrol aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir araç olarak müşterilerine sunuluyor.