OTOKAR; zırhlı araç teslimatlarına devam ediyor.

Çok sayıda ülkenin tercihi olan OTOKAR imzalı TTZA'lar yeni bir ülkenin daha hizmetine girecek.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu tarafından 14 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan bildiriye göre OTOKAR; adı açıklanmayan bir ülke ile 54 milyon dolar değerinde anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre OTOKAR ismi belirtilmeyen ülkeye kaç adet olduğu henüz bilinmeyen 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ihraç edecek. Anlaşma kapsamında araçların; yedek parça, eğitim, bakım ve entegre lojistik destek hizmetleri de sağlanacak. Teslimatlar 2023 yılının ikinci yarısında başlayacak ve aynı yıl içerisinde tamamlanacak.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Resim

OTOKAR; Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, söz konusu ihracat sözleşmesine ilişkin şunları kaydetti:

“Şirketimiz, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçlara ilişkin yedek parça, eğitim, bakım ve entegre lojistik destek hizmetleri satışını kapsayan, yaklaşık 54 milyon USD bedelli, yeni bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. Sözkonusu sözleşme kapsamındaki teslimatların bu yılın ikinci yarısında başlayarak partiler halinde 2023 sonuna kadar kadar tamamlanması planlanmaktadır.”

Bangladeş ordusu, daha önce OTOKAR imzalı Cobra 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) siparişi kapsamında bir parti daha teslim almıştı.

Teslim edilen Cobra TTZA'ların 50 adet olduğu ve BM görevlerinde kullanılmasının beklendiği ifade edilmişti.

Bangladeş'in Cobra-II'leri Mali'de rüzgar estiriyor

Bangladeş ordusunun Cobra-II zırhlı araçları Mali’deki UN MINUSMA barış koruma misyonunda aktif olarak yer alıyor. BM tarafından Mali’de yürütülen Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA), ülkedeki siyasi süreçleri desteklemek ve güvenlikle ilgili bir dizi görevi yerine getirmek için 25 Nisan 2013 tarihli ve 2100 sayılı Güvenlik Konseyi kararıyla kurulmuştur.

2022 yılının Haziran ayında Bangladeş ordusuna bağlı 1125 asker; UN MINUSMA görevi kapsamında konuşlandırılmaya başlandı. 1125 askerin yanında 282 Bangladeş Polisi de Mali’de görev alıyor. Kararın şartlarına göre misyon, büyük nüfus merkezlerinin, sivillerin ve iletişim hatlarının korunmasını kapsıyor. Ayrıca insan haklarının izlenmesi, insani yardım sağlanması, yerinden edilmiş kişilerin geri dönüşü, devlet otoritesinin genişletilmesi, özgür, kapsayıcı ve barışçıl seçimlerin hazırlanması da amaçlanıyor.