Dünya ülkeleri Talibantanıma konusunda çekimser tavrını sürdürürken Pakistan'dan Taliban konusunda ılımlı bir açıklama geldi.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Pakistan Başbakanı İmran Han, Afganistan'da barış ve istikrarı sağlamanın en iyi yolunun Taliban'la ilişki kurmak olduğunu söyledi. İmran Han ayrıca Taliban'ın kadın hakları gibi eleştirildiği alanlarda yönlendirilmesi gerektiğini de ekledi.

Han, 15 Eylül'de ABD kanalı CNN International'a bir açıklamada bulundu. İmran Han yaptığı açıklamasında Taliban'ın, kapsayıcı bir hükümet kurup bütün grupları bir araya getirdiği takdirde ülkede barışın sağlanabileceğini söyledi. Han ayrıca, işlerin ters gitmesi durumunda kaos, insani kriz ve mülteci sorununun yaşanabileceğini ve böyle bir durumdan gerçekten korktuklarını dile getirdi.

Taliban'ın ülkedeki krizden kaçınmak için uluslararası yardımlara kapı araladığını ifade eden Han, örgütün doğru bir şekilde yönlendirilebilmesinin verilecek desteklerle mümkün olabileceğini belirtti. Afganistan'ın dış güçler tarafından kontrol edilemeyeceği konusunda uyarıda bulunan İmran Han, ülkelerin Taliban'a meşru hükümet kurması ve vaatlerini yerine getirmesi için zaman tanıması gerektiği mesajını da verdi.

Taliban'ın kadın hakları konusunda sözde değişimine değinen Pakistan Başbakanı, Afgan kadınları konusunda da "Dışarıdan birinin Afgan kadınlarına haklarını vereceğini düşünmek yanlış. Afgan kadınları güçlüdür. Onlara zaman verirseniz haklarını kazanacaklarını görürsünüz." ifadelerine yer verdi. 

Başbakan Han, CNN International'a yaptığı konuşmasında ABD ile olan ilişkilerine de değindi. Han, ABD'li yetkilileri Afganistan'daki hedeflerine askeri yöntemlerle ulaşamayacağı ve orada sıkışıp kalacakları noktasında çok kez uyardığını ve Taliban ile yaptığı anlaşmayı geri çekilirken değil de Taliban'ın güçlü zamanında yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Han, Afganistan konusunda ABD'yi uyardığı için Afganistan'da ABD'nin "tetikçisi" gibi olduklarından söz etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın 13 Eylül'de yaptığı konuşmasında, Pakistan'ın çıkarlarının kendilerininkiyle çatıştığı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gözden geçirileceği sözlerini "cehalet" olarak niteleyen Han, sınır komşuları ve derin kültürel bağları olan Afganistan'daki olayların kendilerini etkilediğine dikkat çekti.