Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının görüşüleceği zirveye Türk, Filistin ve Pakistan Dışişleri Bakanları Ankara'dan birlikte gidecekler.

Bu bağlamda, 18 Mayıs tarihinde Türkiye'ye gelen Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çankaya Köşkü'nde kabul edildi. İkilinin görüşmesi İletişim Başkanlığı'nın resmî internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyuruldu. 

İletişim Başkanlığı’nca yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'yi, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu." ifadeleri kullanıldı.

Görüşmeyle ilgili olarak Şah Mahmut Kureyşi ise, Erdoğan tarafından ağırlanmanın bir ayrıcalık olduğunu ve Başbakan İmran Khan'ın Türkiye'ye gelmeyi dört gözle beklediğini aktardı. Kureyşi, Türkiye'nin Afgan barış sürecinde üstlendiği rolü de takdirle karşıladıklarını ve İstanbul'da düzenlenecek Afgan barış konferansının yakın zamanda toplanmasını dilediklerini belirtti.

Kureyşi, Erdoğan ile görüşmesinden önce de Mevlüt Çavuşoğlu’nu ziyaret etti. İki bakan Filistin ve Afganistan’da yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdılar. 

Ziyaretle ilgili olarak Çavuşığlu’nun resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Pakistan Dışişleri Bakanı kardeşim Şah Mahmut Kureyşi ile İsrail’in Filistin’e karşı zulmünü, ikili ilişkilerimizi ve Afgan barış sürecini görüştük." ifadelerine yer verildi.