ABD Devlet Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin ardından dost ve kardeş ülke Pakistan, Türkiye'nin yanında konumlandı. 

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, Joe Biden tarafından yapılan açıklama karşısında Türkiye'nin tezlerini desteklediklerini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hafız Çavdri ise tarihi olayların tek yanlı bir bakış açısı ile  politik kategorizasyonunun milletler arasında güveni zedeleyebileceğine ve  kutuplaşmaya yol açacağına inanıdıklarını söyledi.

Çavdri, Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili tarihi gerçekleri gün yüzüne çıkarmak için müşterek tarih komisyonu teklifi de dahil olmak üzere sürece olan inşa edici yaklaşımını büyük bir takdirle not ettiklerini kaydetti. 

Pakistan, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Dağlık Karabağ krizi esnasında da Türkiye ile beraber Azarbaycan'ın en önemli iki destekçisinden birisi olmuştu.